Majster Gryfice ul. Tadeusza Kościuszki 42 72-300 Gryfice (+48) 503 509 444 kontakt@okna-konfigurator.pl
0
Majster Gryfice ul. Tadeusza Kościuszki 42 72-300 Gryfice (+48) 503 509 444 kontakt@okna-konfigurator.pl
Zaloguj się

Co okna mają wspólnego ze smogiem?

Co okna mają wspólnego ze smogiem?
 - Drutex Gryfice Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest smog. To dym i spaliny połączone z mgłą. Źródłem smogu w ponad 50% jest niska emisja, czyli pyły i szkodliwe gazy wywodzące się z kotłowni domów, kamienic, bloków, których wysokość kominów jest mniejsza niż 40 m oraz z transportu spalinowego. Główną przyczyną powstawania smogu w tych sytuacjach jest nieodpowiednie spalanie paliwa, palenie śmieci oraz spalanie węgla złej jakości, a nawet odpadów węglowych.

Patrząc na główne przyczyny smogu nasuwa się wniosek: walkę ze smogiem musimy zacząć od siebie, swoich decyzji i przyzwyczajeń, swoich mieszkań. Rozmawiajmy z rodzinami, znajomymi, myślmy wspólnie co jeszcze możemy zrobić, namawiajmy się nawzajem do zmian, aby powietrze którym oddychamy było czystsze. A o jakich zmianach mowa? Co możemy zmienić poza rzeczami tak oczywistymi jak lepsza jakość opału i nie palenie śmieci? Po pierwsze można zmniejszyć temperaturę w mieszkaniach i domach. Odpowiednia temperatura w większości pokoi to 21-22oC. Wyjątek stanowi sypialnia - w niej temperatura powinna wynosić 18oC. Po drugie - jak najlepsza termoizolacja domów i mieszkań.

Najczęściej termin termoizolacji kojarzy nam się jedynie z ociepleniem budynku. Jednak dużo ciepła ucieka również przez nieszczelne okna. Warto, aby każdy z nas przeprowadził mały test na ile jego okna są szczelne. O tym jak go wykonać napisano w artykule Motywacja do wymiany okien. Pieniądze zainwestowane w okna energooszczędne zwrócą się nam w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jakość okien zamontowanych w naszych domach ma bezpośrednie przełożenie na produkcję smogu. Jeśli przez okna ciepło ucieka na zewnątrz, potrzebujemy dużo opału, aby ogrzać dom, co powoduje wysoką emisję pyłów i szkodliwych gazów. Wymieniając okna na dobrze zaizolowane, zapotrzebowanie na energię cieplną się zmniejsza, dzięki czemu produkujemy mniej pyłów i dzięki temu powietrze w naszej okolicy jest czystsze. Dotyczy to również mieszkańców bloków.


Zachęcamy do przeczytania artykułu Smog a okna 2, z którego dowiedzą się Państwo jakimi parametrami kierować się przy wyborze okien, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną, oraz by maksymalnie ograniczyć wpływ smogu na jego mieszkańców.

Zrób wstępną wycenę swoich okien i drzwi

Okna

Okna
od 77,57 zł plus VAT

Okna balkonowe

Okna balkonowe
od 325,64 zł plus VAT

HS - drzwi tarasowe przesuwne

HS - drzwi tarasowe przesuwne
od 5 944,32 zł plus VAT

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wejściowe PCV
od 1 316,36 zł plus VAT

Drzwi z wypełnieniem

Drzwi z wypełnieniem
od 1 316,36 zł plus VAT

Dodatki

Dodatki