Majster Gryfice ul. Tadeusza Kościuszki 42 72-300 Gryfice (+48) 503 509 444 kontakt@okna-konfigurator.pl
0
Majster Gryfice ul. Tadeusza Kościuszki 42 72-300 Gryfice (+48) 503 509 444 kontakt@okna-konfigurator.pl
Zaloguj się

Ogrzewanie mieszkania - co zrobić by było ciepło i niedrogo?

Ogrzewanie mieszkania - na co zwrócić uwagę - okna Drutex - salon Gryfice Kiedy za oknem w Kołobrzegu, Białogardzie, Płotach czy innych okolicznych miejscowościach hula mroźny wiatr i sypie gęsty śnieg, z prawdziwą przyjemnością kryjemy się w domu rozkoszując jego ciepłem. Jednak, by w domu było ciepło, często podkręcamy ogrzewanie, co powoduje znaczący wzrost kosztów. Jak zatem ogrzewać dom bez narażania się na wysokie rachunki?

  1. Zadbaj o szczelne okna. Zimne powietrze wdzierające się przez nieszczelne okna powoduje znaczne straty ciepła. Jeśli w domu panuje chłód pomimo podkręconego ogrzewania, to znak, że pora na wymianę okien. To teoretycznie kosztowne rozwiązanie, jednak szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Tymczasowe uszczelnianie starych i wysłużonych okien jest z reguły nieskuteczne. Wymianę okien można przeprowadzać przez cały rok, nawet zimą, dlatego nie warto odkładać tej decyzji.
  2. Dostosuj temperaturę do aktywności domowników. Wychodząc z domu na dłuższy czas np. do szkoły czy pracy, a także wyjeżdżając na kilka dni, warto przykręcić grzejniki. Nie powinniśmy jednak zbyt mocno obniżać temperatury, ponieważ na późniejsze dogrzanie zużyjemy zbyt dużo energii. Równie ważne jest, by nie wszystkie pomieszczenia ogrzewać równie intensywnie. Najcieplejsza powinna być łazienka, a np. w kuchni można znacząco ograniczyć ogrzewanie, ponieważ w czasie przygotowywania ciepłych posiłków temperatura powietrza podniesie się. W nocy w sypialni zalecane jest obniżenie temperatury, dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy, ale również poprawi się jakość naszego snu.
  3. Nie zasłaniaj grzejników. Grzejniki osłonięte przez meble lub ciężkie zasłony zużywają znacznie więcej energii na dostarczenie takiej samej ilości ciepła, niż gdyby były odsłonięte. Najmniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy grzejnikami a meblami powinna wynosić minimum 10 cm, jednak im jest większa tym lepiej. Dobrym sposobem na pełne wykorzystanie ciepła płynącego z grzejników jest montaż ekranów z folii aluminiowej. Ekrany umieszczone na ścianie za grzejnikiem odbijają ciepło w kierunku środka pomieszczenia, utrudniając przy tym ucieczkę ciepła przez ścianę. Dla pełnego efektu dobrze jest też zamontować szerokie parapety, które utrudnią wędrówkę ciepłego powietrza w kierunku okien i skierują je na pomieszczenie.
  4. Korzystaj ze słońca. Kiedy tylko słońce wyłoni się zza chmur, odsłoń okna i pozwól światłu wpadać do pomieszczenia. Energia słoneczna może przyczynić się do podniesienia temperatury w domu i to całkowicie za darmo.
  5. Dobry sposób na wietrzenie. Nagromadzenie wilgotnego i zużytego powietrza ma negatywny wpływ nie tylko na nasz dom, ale też może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie stałych dostaw świeżego powietrza. Najlepszym na to sposobem jest otwieranie okien, jednak zimą należy robić to w specjalny sposób. Najpierw należy zakręcić grzejniki, następnie otwieramy okna na całą szerokość i wietrzymy przez kilka minut. Później zamykamy okna, odkręcamy grzejniki i gotowe. W ten prosty sposób zapewnimy sobie dostawę świeżego powietrza bez nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.
  6. Ubieraj się cieplej. Gruby sweter i ciepłe kapcie to także sposób na oszczędności. Jeśli ubieramy się cieplej, nie potrzebujemy dogrzewać mocniej pomieszczeń, a to znacząco wpłynie na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Zrób wstępną wycenę swoich okien i drzwi

Okna

Okna
od 72,72 zł plus VAT

Okna balkonowe

Okna balkonowe
od 305,28 zł plus VAT

HS - drzwi tarasowe przesuwne

HS - drzwi tarasowe przesuwne
od 5 805,00 zł plus VAT

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wejściowe PCV
od 1 234,08 zł plus VAT

Drzwi z wypełnieniem

Drzwi z wypełnieniem
od 1 234,08 zł plus VAT

Dodatki

Dodatki