Majster Gryfice ul. Tadeusza Kościuszki 42 72-300 Gryfice (+48) 503 509 444 kontakt@okna-konfigurator.pl
0
Majster Gryfice ul. Tadeusza Kościuszki 42 72-300 Gryfice (+48) 503 509 444 kontakt@okna-konfigurator.pl
Zaloguj się

Czym kierować się przy wyborze okien do domu pasywnego?

Okna do domu pasywnego Drutex - salon Gryfice Dom pasywny to nowy trend w budownictwie i przez to często mylony z domem energooszczędnym. Dom pasywny charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową do ogrzewania - poniżej 15 kWh/(m2 rok), a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) wynosi 120 kWh/m2. Dla porównania dom energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), zaś zwykły dom nawet 180 kWh/(m2·rok).

Pierwszym etapem planowania budowy domu pasywnego jest znalezienie odpowiedniej działki budowlanej. Nie każda bowiem spełnia odpowiednie warunki. Idealna działka nie powinna mieć wysokich drzew ani budynków od strony południowej, bowiem ograniczać będą dostęp promieni słonecznych. Drzewa, najlepiej iglaste, przydatne są natomiast od strony północnej, by w okresie zimowym zmniejszyć wychładzanie budynku.

Dom pasywny powinien charakteryzować się zwartą bryłą architektoniczną i odpowiednim rozmieszczeniem okien umożliwiającym maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Istotna jest rezygnacja z wykuszy i lukarn, które są bardzo trudne do poprawnego ocieplenia i uszczelnienia. Domy pasywne z reguły mają kształt prostopadłościanu oraz prosty dach - płaski bądź stromy dwuspadowy. Dzięki temu są prostsze i tańsze w wykonaniu. Strefa dzienna powinna znajdować się w południowej części domu, tu również należy zamontować największe przeszklenia. Odwrotnie niż w części północnej, która przeszkleń powinna być niemal całkowicie pozbawiona. W przypadku dużych przeszkleń koniecznością jest montaż rolet zewnętrznych, które ograniczą przegrzewanie się pomieszczeń latem. W północnej części domu projektuje się pomieszczenia techniczne, garderoby, schowki, kuchnie i ciągi komunikacyjne.

Dom pasywny musi być doskonale zaizolowany i niemal stuprocentowo szczelny, by nie dochodziło do niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. Niezwykle ważny jest wybór odpowiednich okien. Z jednej strony okna aktywnie wpływają na ograniczenie strat ciepła, z drugiej pasywnie pozyskują energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Duże znaczenie dla zapewnienia jak najniższego współczynnika przenikania ciepła okien ma odpowiedni dobór ich wielkości i zastosowanych w oknach podziałów. Im mniejszy udział powierzchni ram w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła okien będzie niższy. Dodatkowe podziały okna zmniejszają powierzchnię przeszklenia, powodując powstawanie mostków cieplnych na połączeniu szyby z ramą. Wybierając okna należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Dla domów pasywnych współczynnik ten nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Istotne znaczenie ma również wybór „ciepłej ramki” czyli ramki dystansowej z tworzyw sztucznych zamiast zwykłej – aluminiowej. Jednak nawet najlepsze okna nie spełnią swojej funkcji jeśli nie zostaną zamontowane w odpowiedni sposób. W domach pasywnych rekomendowany jest montaż okien w warstwie izolacji ze względu na minimalizowanie wartości mostka cieplnego, jaki tworzy się na styku okna ze ścianą budynku. Odpowiednie połączenie i uszczelnienie styku okna z murem ma ogromne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej szczelności całej konstrukcji.

Wybierając okna do domu pasywnego warto zapoznać się z ofertą firmy DRUTEX w Gryficach. Okna PVC ENERGY posiadają parametr Uw = 0,6 W/(m2K) zatem doskonale nadają się do domów pasywnych. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru pakietu 3- a nawet 4- szybowego oraz „ciepłej ramki”.

Zrób wstępną wycenę swoich okien i drzwi

Okna

Okna
od 72,72 zł plus VAT

Okna balkonowe

Okna balkonowe
od 305,28 zł plus VAT

HS - drzwi tarasowe przesuwne

HS - drzwi tarasowe przesuwne
od 5 805,00 zł plus VAT

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wejściowe PCV
od 1 234,08 zł plus VAT

Drzwi z wypełnieniem

Drzwi z wypełnieniem
od 1 234,08 zł plus VAT

Dodatki

Dodatki