Jaki wybrać pakiet? Dwuszybowy czy trzyszybowy?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe Drutex Rzeskowo
Wymieniając okna na nowe chcielibyśmy, żeby były one dobrej jakości, spełniały nasze oczekiwania i swoją funkcję przez wiele lat. Aby rzeczywiście tak było powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją wszystkich elementów okna i wybrać to, co będzie dla nas najlepsze. Jedną z decyzji, którą musimy podjąć to wybór pakietu szybowego. Czym różni się trzyszybowy od dwuszybowego? Czy zawsze warto wybierać trzyszybowy?
Rozpocznijmy od wytłumaczenia czym są współczynniki przenikania ciepła Uw, Ug oraz Uf. Określają one ile ciepła ucieka na zewnątrz:

  • przez ramę – Uf
  • przez szybę – Ug
  • przez całe okno – Uw

Im niższa wartość, tym lepiej, oznacza bowiem niższe straty energii cieplnej. Porównując te wartości w pakietach dwuszybowych i trzyszybowych, trzyszybowe wypadają korzystniej. Są bardziej energooszczędne. Dlatego warto je stosować w nowym budownictwie oraz budownictwie pasywnym. Wartość współczynnika przenikania ciepła w oknach trzyszybowych może nawet być niższa niż 0,6 Uw, natomiast w oknach dwuszybowych zwykle wynosi ona od 1,5 do 1,0 Uw.
Czy to oznacza, że zawsze warto inwestować w okna trzyszybowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W zależności ile i jakiej wielkości okna mamy do wymiany różnica w cenie może być niemała. O ile w domach nowych lub pasywnych inwestycja w okna szybko się nam zwróci, o tyle w starych domach o słabej izolacji może ona nie wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ciepło będzie uciekać przez na przykład ściany, sufit, podłogę i w takim wypadku dodatkowa szyba w oknie nie zmniejszy zapotrzebowania energetycznego budynku. Montaż okien dwuszybowych warto również rozważyć w takich miejscach jak domki letniskowe, domy z małymi oknami, piwnice, garaże oraz budynki gospodarcze. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie kupować najtańszych okien z wysokim współczynnikiem Uw.
W terminologii okiennej możemy spotkać się również z określeniami pakiet jednokomorowy i pakiet dwukomorowy. Komorą określamy przestrzeń pomiędzy dwoma szybami. Dlatego pakiet trzyszybowy nazywamy dwukomorowym, a pakiet dwuszybowy – jednokomorowym. W celu zwiększenia termoizolacyjności okna, komory wypełniane są gazem szlachetnym, zwykle argonem.
Pamiętajmy, że jakość i termoizolacja okna nie zależą tylko od wyboru pakietu szybowego.
Przy wyborze okien zwróćmy uwagę również na uszczelki, zawiasy, rodzaj ramy, okucia, ramki dystansowe, ciepły parapet lub jego brak, a nawet na rodzaj montażu. Każdy element okna jest ważny. Obecnie oferta okien na rynku jest naprawdę ogromna. Możemy spotkać się z oknami dwuszybowymi o bardzo dobrych parametrach i z oknami trzyszybowymi, których pozostałe części składowe będą słabej jakości. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie konkretnym ofertom i ich cenom przed podjęciem ostatecznych decyzji. Zachęcamy do przeczytania artykułów na tematy związane z poszczególnymi elementami okna. Znajdą je Państwo w zakładce Aktualności.
Firma DRUTEX S.A. w swojej ofercie posiada okna z pakietem jednokomorowym o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła poniżej 1 Uw. Są również dostępne okna z pakietem czteroszybowym o Ug=0,3.
Zapraszamy do naszego salonu w Gryficach. Nasi specjaliści zaprezentują bogatą ofertę okien i pomogą dobrać najlepsze okna do Państwa potrzeb.