10 pytań na temat okien ze szprosami

Kupno okien ze szprosami (szczeblinami) należy dobrze przemyśleć, gdyż detal ten determinuje w znacznym stopniu wygląd domu zarówno z zewnątrz, jaki od środka. Co warto wiedzieć o szprosach, zanim się na nie zdecydujemy lub ostatecznie porzucimy zamiar ich zakupu? 

 

1. Co to są szprosy?

Szprosy to listewki dzielące szybę okna na mniejsze części tzw. kwatery. Układ podziałek może mieć przeróżne konfiguracje. W podstawowej ofercie marki Drutex mamy do wyboru aż 26 różnych układów szczeblin. Mogą one dzielić okna na kwadraty oraz prostokąty pionowe lub poziome. Mogą zajmować całe okno lub tylko jego część. Spersonalizować można także ich szerokość. 

 

2. Jakie funkcje spełniają?

W przeszłości dzięki szprosom szklarze wytwarzali okna o większych powierzchniach, łącząc za ich pomocą mniejsze kawałki szkła. Dziś, kiedy bez problemu produkowane są szyby o dużych powierzchniach, szczebliny spełniają wyłącznie funkcję estetyczną. 

 

3. Jakie są rodzaje szprosów?

Najpopularniejsze są ich 3 rodzaje:

  • szprosy międzyszybowe – umieszczone w środku pakietu szybowego,
  • szprosy konstrukcyjne – są integralną częścią okna, wykonane są z tego samego materiału, co jego profile,
  • szprosy naklejane – składają się z tzw. ślepego szprosu między szybami oraz doklejanych listewek, które umieszcza się po obu stronach okna. 

4. Czy szprosy obniżają termoizolacyjność okien?

Nie. Nowoczesne okna ze szczeblinami spełniają obowiązujące normy w zakresie termoizolacyjności cieplnej. 

 

5. Czy szprosy mogą się odkształcać?

Może się tak stać szczególnie w przypadku szprosów przyklejanych, na które źle wpływa wysoka temperatura. 

 

6. Czy wszystkie okna ze szprosami ciężko się myje?

Na szczęście nie. Najbardziej praktyczne w myciu są szczebliny międzyszybowe, które pozwalają zachować gładką powierzchnię szyb z obu stron. Niestety są najdroższym rozwiązaniem. 

 

7. O ile szprosy podnoszą cenę okien?

Okna ze szczeblinami to produkt z półki Premium. Trzeba więc za nie więcej zapłacić. W skali całego domu koszty zakupu stolarki ze szprosami mogą wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych. 

 

8. Czy szprosy można zamontować w małych oknach?

Można, choć się tego nie zaleca. Szprosy w małych oknach zabiorą dość dużo światła wpadającego do domu, dlatego lepiej decydować się na nie w oknach średnich rozmiarów lub dużych. 

 

9. Do jakich stylów wnętrzarskich pasują okna ze szczeblinami?

Szprosy idealnie nadają się do zabytkowych domów i kamienic, dworków szlacheckich, wiejskich chat, domów w stylu klasycznym, angielskim, francuskim, skandynawskim i industrialnym. 

 

10. Kiedy lepiej zrezygnować ze szprosów?

Szczebliny nie pasują na pewno do budynków w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym. W domach o prostej bryle, płaskim dachu i dużych przeszkleniach tego typu dodatki odstawałyby po prostu od całej reszty.