ABC wymiany okien: jak to zaplanować?

Jeśli twoje okna są nieszczelne, stare, nieestetyczne i niewygodne w obsłudze, najwyższy czas wymienić je na nowe. Zanim się do tego zabierzesz, przeczytaj, jak się do tego przygotować. Radzimy, kiedy najlepiej wymieniać okna, co zrobić ze starymi i jak przyszykować mieszkanie na przyjście ekipy montażowej.

 

Zimą czy latem?

Wykwalifikowana ekipa nie będzie miała problemów z montażem okna w zimowy dzień, jednak uznaje się, że takich prac nie powinno się przeprowadzać, jeśli temperatura powietrza spada poniżej -5°C. Wtedy bowiem wykorzystywana do montażu pianka traci swoje właściwości. Najlepiej więc zaplanować wymianę okna w cieplejsze miesiące.

 

Jakie okna wymieniać?

Tu odpowiedź jest prosta: każde, które nie spełniają naszych oczekiwań. Dobre okna to takie, które są szczelne i dobrze izolują od zimna i hałasu, łatwo się je otwiera i zamyka, estetycznie wyglądają i pasują do pomieszczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest ogromny wybór okien: możemy przebierać w ich kształtach, wielkościach, sposobach otwierania i kolorach. 

Gdzie szukać?

Zanim się na jakieś zdecydujemy, najlepiej jest zacząć od przejrzenia okien online – możemy na przykład skorzystać z narzędzia okna konfigurator i samodzielnie dobrać takie, które najbardziej nas satysfakcjonują. Wszak kupno okien to niełatwa sprawa – musimy wybrać nie tylko stolarkę okienną, ale też szybę. Gdy zaznajomimy się już trochę z możliwościami, o pomoc najlepiej jest poprosić fachowców, którzy podpowiedzą, jakie okna można u nas zamontować. 

Gdzie zgłaszać wymianę?

Jeśli chcemy zmienić kształt okien, zmienić ich położenie czy wielkość otworów okiennych, będziemy potrzebowali zgody – sytuacja taka podlega bowiem pod przebudowę obiektu budowlanego. Przy mniej istotnych zmianach, na przykład koloru okien, musimy ten fakt zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej lub starostwa. 

Jak przygotować mieszkanie?

Wymiana okna wymaga sporo pracy – możemy spodziewać się w pomieszczeniu pyłu i zabrudzeń, niektóre rzeczy mogłyby się też porysować. Dlatego zanim zaprosimy ekipę do domu, dobrze jest wszystko zabezpieczyć:

  • zdjąć karnisze, firanki, zasłonki i rolety;
  • zwinąć dywan;
  • wynieść wszystkie sprzęty z pokoju;
  • zabrać wszystko, co stoi na parapetach;
  • zakryć meble i podłogę folią malarską;
  • zabezpieczyć drzwi i próg (szczególnie jeśli wymieniamy okna tylko w jednym pomieszczeniu).

Co zrobić ze starym oknem?

Okna są odpadami budowlano-rozbiórkowymi, a więc nie możemy ich wynieść na śmietnik przed domem czy do kontenera stojącego na osiedlu. Jesteśmy zobligowani je zutylizować. Można to zrobić, zawożąc okno do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, lub Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Problemowych. Taka utylizacja jest dla nas bezpłatna.