Biurko pod oknem – jak je ustawić?

Biurko przodem do okna, bokiem, a może tyłem? Które ustawienie jest najbardziej komfortowe i dlaczego? Sprawdzamy, jak zorganizować sobie wygodne miejsce do pracy. 

 

Biurko pod oknem a światło dzienne

Od marca 2020 roku żyjemy w nowej dla siebie rzeczywistości – pandemia koronawirusa skutecznie uprzykrza nam życie. Od tego czasu dla większości z nas zmieniło się naprawdę wiele, łącznie z pracą, którą kto może, wykonuje obecnie z domu. Home office wymaga jednak sprytnego zaaranżowania przestrzeni w taki sposób, by miejsce do pracy było wygodne i komfortowe. 

Przede wszystkim należy skupić się na właściwym ustawieniu biurka. Także pod względem okna, ponieważ to od jego bliskości będzie zależał nasz dostęp do światła dziennego. Komputer, na którym pracujemy, nie może być ani za mocno oświetlony, ani tonąć w ciemnościach. Od tego zależy bowiem, jak szybko będziemy męczyć wzrok.

W kontekście okna ważne jest także to, na którą stronę świata wychodzą. W gabinecie najlepiej mieć okno skierowane na północ lub wschód, to gwarantuje równomierne światło przez większą część dnia. Okna od strony zachodniej lub południowej oznaczają, że w pomieszczeniu będzie dużo słońca i prawdopodobnie zrobi się gorąco, co nie sprzyja pracy. Trzeba też wtedy zainwestować w żaluzje lub rolety, by ochronić się przed promieniami słonecznymi. 

 

Biurko przy oknie – jak powinno stać?

Sporo zależy od tego, czy jesteśmy lewo- czy praworęczni. Osoby leworęczne powinny mieć okno z prawej strony, a praworęczne – z lewej, by nie zasłaniać sobie światła dziennego. Uznaje się więc, że idealnym ustawieniem biurka względem okna jest ustawienie prostopadłe. W ten sposób światło z zewnątrz nie powinno odbijać się od monitora. Zaletą tego ustawienia jest też to, że w trakcie pracy możemy zrobić sobie w każdej chwili krótką przerwę i wyjrzeć na dwór, by dać ulgę oczom.

Dużo gorszym pomysłem jest ustawienie biurka równolegle do okna – zarówno przodem, jak i tyłem. Jeśli siedzimy w taki sposób, że okno mamy za sobą, pewne jest, że będziemy sobie zasłaniać światło, które z kolei może odbijać się od monitora i utrudniać pracę. Z kolei jeśli będziemy siedzieć przodem do okna, światło może nas razić i konieczne będzie zaciąganie rolet lub żaluzji. 

Pamiętajmy też, że do światła sztucznego trzeba dopasować podobne zasady, jak do dziennego. Jeśli pracujemy po zmroku, zapalmy punktowe światło tak, by oświetlić biurko. Nie powinno ono jednak nas oślepiać ani odbijać się od monitora. 

Aby nie nabawić się bólu oczu czy kręgosłupa, a przy tym cieszyć się dobrą koncentracją, specjaliści zalecają robienie w trakcie pracy regularnych przerw. Jak często? Najlepiej minimum co godzinę zrobić 5 minut przerwy. W tym czasie należy wstać od biurka, wykonać kilka skłonów, rozciągnąć kark i szyję oraz spojrzeć w dal przez okno.