Chcesz wstawić okna zimą? Oto co musisz wiedzieć na ten temat!

Niezależnie od tego, czy chcesz zimą wymienić okna w domu lub mieszkaniu, czy wstawić zupełnie nowe do budynku w stanie surowym, musisz wiedzieć, że kluczowe są tutaj temperatura oraz rodzaj okna, na które się zdecydujesz. Sprawdź, kiedy montaż okna zimą jest możliwy. 

 

Czy można wstawiać okna zimą?

Niektórzy pewnie zastanawiają się: tylko po co? Czy nie można zaczekać do wiosny lub lata? Cóż, zdarza się, że okno trzeba wymienić jak najszybciej – na przykład ze względu na jego nieszczelność. Bywa także, że okna chcemy wstawić do budynku w stanie surowym. W takiej sytuacji konieczne jest uwzględnienie kolejności prac: okna należy montować, gdy wyschnie wylewka i tynk, lecz przed ocieplaniem domu. Moment ten może oczywiście przypaść na czas od grudnia do końca marca. 

Podstawowe pytanie brzmi: czy to w ogóle możliwe, żeby okna dało się zamontować w miesiącach zimowych? Owszem, jednak nie w każdych okolicznościach. Ważna jest temperatura powietrza oraz rodzaj okna, na które się decydujemy. 

 

Jaka pogoda sprzyja wymianie okien zimą?

Przy montażu okien nie może być zbyt zimno. Przyjmuje się, że temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Najlepiej, by była dodatnia lub lekko ujemna. Dlaczego?

Ma to wpływ na dwie kwestie. Po pierwsze, na piankę poliuretanową, której używa się do montażu. Większość z nich może być stosowana w określonych temperaturach, zwykle dodatnich. 

Druga sprawa to ramy okienne. Zbyt niska temperatura może je – w zależności od rodzaju okien – wypaczyć (okna drewniane) lub sprawić, że będą bardziej kruche (okna PCV), a przez to podatne na zniszczenia w trakcie transportu i montowania. 

 

Które okna nadają się do wymiany zimą, a które nie?

Okna, z którymi trzeba poczekać na montaż do wiosny, to okna wykonane z drewna. Niestety, materiał ten może wchłonąć wodę, ponieważ nie jest odporny na wilgoć. W rezultacie może doprowadzić do wypaczenia ramy okiennej, przez co okno będzie się już tylko nadawało do wymiany. 

Do montowania zimą nadają się natomiast okna PCV i aluminiowe – oczywiście z zachowaniem wcześniej wspomnianych obostrzeń dotyczących temperatury. Są one odporne na zimno i wilgoć, a ekipa remontowa złożona ze specjalistów nie będzie miała problemów z ich wymianą. Takie prace montażowe trwają zwykle kilka godzin.