Co trzeba wybrać, czyli poradnik dla osób kupujących okna

Nie każdy wie, że wybór okien nie jest taki oczywisty, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Wymaga bowiem podjęcia szeregu decyzji: z czego powinna być wykonana ościeżnica? Czy lepiej wybrać stałą czy regulowaną? Na którą szybę się zdecydować? Jak powinno otwierać się dane okno? To tylko niektóre pytania, na które w momencie zakupu należy znać odpowiedzi. Przyjrzyjmy się zatem bliżej komponentom okiennym i temu, co przy ich zakupie należy wiedzieć.

 

Po pierwsze: ościeżnica

Potocznie nazywamy ją ramą okienną. To ten element, który umieszcza się w otworze okiennym i do niego przytwierdza okno. Występuje w różnych odcieniach i materiałach, w tym w PCV, aluminium czy drewnie. To, jaki materiał wybierzemy, wpływa na cenę okna, jego izolacyjność termiczną i akustyczną, koszty utrzymania i wytrzymałość na warunki zewnętrzne.

Warto dodać, że mamy do wyboru pomiędzy ościeżnicą stałą i regulowaną:

  • stała ma szerokość dopasowaną do standardowej szerokości murów,
  • regulowana może być dostosowana do konkretnej grubości ściany.

 

Po drugie: szyba

Niby nic takiego, a jednak nawet szyba w oknie może mieć różne parametry, a tym samym cechować się innymi właściwościami. Przykładowo możemy zdecydować się na szkło hartowane, które jest wyjątkowo wytrzymałe na uderzenia i wysoką temperaturę, na szyby antywłamaniowe, które zmniejszają ryzyko dostania się do domu złodziei czy zbicia przeszklenia przez wandali, na szyby refleksyjne i selektywne, które chronią przed promieniami słonecznymi, a także niskoemisyjne, czyli zwiększające właściwości termoizolacyjne okna.

 

Po trzecie: sposób otwierania

Okna rozwierane, uchylne, rozwierano-uchylne czy przesuwne? To, jak okno będzie się otwierać, powinno być zależne od jego umiejscowienia w domu. Dla wielu niedużych okien w piwnicy wystarczy bowiem tylko funkcja uchylania, do sporych przeszkleń na taras czy balkon zaś przyda się system przesuwny, który pozwala bez użycia siły otwierać i zamykać nawet ogromne gabarytowo okna.

 

Po czwarte: okucia i rolety

Okucia, czyli metalowe elementy budujące okno, to pod względem wielkości drobiazgi, znaczeniowo zaś mają ogromny wpływ na funkcjonalność samego okna. Wpływają na mikrowentylację, wodoszczelność, wytrzymałość mechaniczną oraz jego odporność na włamania. Nie bez powodu nazywa się je więc niewidzialnym sercem okna!

Rolety zaś przydadzą się z kilku powodów. Przede wszystkim ochronią dom latem przed zbytnim nasłonecznieniem. Te zewnętrzne zaś mogą nawet – jeśli są odpowiednio wzmocnione – zminimalizować ryzyko włamania. Będą też chroniły przed uciekaniem ciepła ze środka domu zimą.

Reasumując, jeśli decydujesz się na wymianę okien w domu, najlepiej będzie dowiedzieć się jak najwięcej o oknach i poznać wszystkie możliwości, zanim dokonasz wyboru. Warto poradzić się w tym zakresie fachowców z renomowanych salonów okien, na przykład Drutex.