Czy trzeba mieć w oknach zamontowane nawiewniki?

Nawiewniki mają za zadanie dostarczać do domu czyste powietrze z zewnątrz. Filtrują je przy tym z zanieczyszczeń. Czy taka forma wentylacji pomieszczeń jest obowiązkowa? Sprawdź co nakazuje w tym zakresie polskie prawo. 

 

Wentylacja domu – ale po co?

Każdy dom potrzebuje jakiejś wentylacji. Regularna wymiana powietrza w domu jest konieczna zarówno dla domowników, którzy w nim mieszkają, jak i dla samego budynku. Dlaczego?

Brak wentylacji skutkuje rozmaitymi dolegliwościami, a nawet poważnymi chorobami. Przebywanie w domu, w którym powietrze „stoi” i nie jest wymieniane na świeże, zwykle kończy się bólami głowy, ospałością, alergiami, obniżoną odpornością, problemami z koncentracją i snem, a nawet może przyczyniać się do zachorowania na różne rodzaje nowotworów. 

„Choruje” także dom: nadmiar wilgoci skrapla się na oknach i powoduje rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni, których wdychanie jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Co więcej, brak wentylacji powoduje też nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, a nawet prowadzi do puchnięcia elementów drewnianych takich jak meble.

 

Nawiewniki – rodzaje i funkcje 

Wentylowanie domu jest więc koniecznością. Potwierdza to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Możemy jednak zdecydować, na jaką formę wentylacji chcemy postawić. 

Zazwyczaj w domach korzysta się z:

  • wentylacji naturalnej (grawitacyjnej),
  • wentylacji mechanicznej wywiewnej (czyli nawiewniki),
  • wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (obowiązkowo z odzyskiem ciepła).

Wspomniane już nawiewniki są więc popularną formą wentylowania domu. Nie ma się, co dziwić – te nieduże urządzenia instalowane u góry okna oczyszczają powietrze i zapewniają jego dopływ z zewnątrz. 

Wyłączając nawiewniki ręcznie, nie wymagają one działania człowieka – działają automatycznie, bez zasilania. Mogą pracować w zależności od poziomu wilgotności powietrza w domu (nawiewniki higrosterowane – wybierane najczęściej) lub na zasadzie różnicy ciśnień (nawiewniki ciśnieniowe). 

 

Czy nawiewniki są w domach obowiązkowe?

Możemy już odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule tego artykułu: nie, nie ma konieczności posiadania w domu nawiewników. To, jaką formę wentylacji wybierzemy do swojego domu, zależy od nas lub projektanta budynku, w którym mieszkamy. Nawiewniki są jedną z nich.  Jednak jeśli ich nie mamy, dom powinien być wentylowany w inny sposób. 

PN-83/B-03430/Az3:2000l Polskiej Normy określa nawet jakie są minimalne przepływy powietrza w poszczególnych pomieszczeniach:

  • „w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m³/h
  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m³/h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m³/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
  • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m³/h
  • w łazience (z WC lub bez): 50 m³/h
  • w wydzielonym WC: 30 m³/h
  • w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m³/h
  • w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m³/h
  • dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m³/h”.

Pamiętajmy, że brak nawiewników w oknach można zastąpić sezonową regulacją przeszkleń. Istnieje także możliwość zamontowania nawiewników w oknach, które już mamy w domu. Powinna się tym jednak zająć wykwalifikowana ekipa.