Do czego pasują ciemne ramy okienne?

To mit, że okna muszą być białe – na rynku dostępna jest cała paleta kolorów, w których możemy przebierać. Wśród nich są też odcienie ciemne, w tym brązy, szarości i czerń. Do czego pasują i kiedy warto się na nie zdecydować? Czy mają jakieś wady względem jaśniejszych kolorów?

 

Dopasowujemy kolor okien

Gdy nadchodzi czas kupna okien, w pierwszej kolejności zwykle bierzemy pod uwagę ich parametry. Dobre okna są bowiem trwałe, solidne, mają wysoki współczynnik przenikania ciepła, a więc są odpowiednio szczelne, a często także na tyle wzmocnione, by oprzeć się ewentualnym włamaniom. To jednak nie wszystko – okno ma też przecież wyglądać. To oznacza, że poza funkcjonalnością musi też spełnić swoją rolę estetyczną.

W tym zakresie największą wagę przykładamy zwykle do jego koloru – to barwa jako pierwsza bowiem rzuca się w oczy, gdy patrzymy na dane przeszklenie. Odcień okna należy przy tym dobrać nie tylko do swojego gustu, ale też do tego, jak prezentuje się elewacja budynku oraz jak dom jest zaaranżowany wewnątrz. Okna muszą więc współgrać z wieloma elementami: rynnami, dachem, parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi, drzwiami, meblami, podłogą, kolorem ścian… 

Nie oznacza to wcale, że okna muszą stanowić z resztą spójną aranżację – jak najbardziej mogą zostać dobrane na zasadzie kontrastu. W takich kontrastowych zestawieniach świetnie „odnajdują się” na przykład okna o ciemnych wybarwieniach. 

 

Ciemne ramy okienne – do czego je dobrać?

Oczywiście możliwości są nieograniczone, jednak uważa się, że ciemne okna pasują głównie do:

  • minimalistycznych i stonowanych wnętrz,
  • stylów wystroju takich jak: skandynawski, holenderski, loftowy (czyli industrialny) oraz kolonialny,
  • budynków utrzymanych w kolorystyce szarości, przypominających surowy beton.

Możemy oczywiście postawić także na wspomniany już kontrast i ciemne okna zestawić z jasnymi ścianami czy meblami. Dobrze będą też wyglądać w otoczeniu jaśniejszych brązów. Z racji tego, że same w sobie „ściągają” na siebie wzrok, nie potrzebują już dodatkowych ozdób takich jak wymyślne firany czy bibeloty ustawione na parapecie. 

 

Wybór odcienia – na co możemy się zdecydować?

Możemy tu wymienić m.in.: 

  • dąb bagienny, 
  • mahoń, 
  • antracyt gładki, 
  • antracyt fakturowany, 
  • szary fakturowany,
  • antracyt metaliczny szczotkowany.

To barwy najczęściej wybierane przez klientów z palety kolorów ciemnych. 

 

Czy ciemne ramy okienne mają jakieś wady?

Niestety tak: mogą się nagrzewać od słońca, a przez to odkształcać. Rada? Wystarczy zamontować przy nich rolety zewnętrzne. 

Okna z roletami wyglądają nowocześnie i są bardzo użyteczne: doskonale chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wyciszają wnętrze, wyciemniają je, a dodatkowo mogą także pełnić rolę antywłamaniową. 

 

Ciemne okna – czy warto się na nie zdecydować?

Jeśli ciemne barwy trafiają w nasz gust i wpisują się w wystrój naszego domu, oczywiście warto je wybrać. Szczególnie, jeśli lubimy prostotę i nietypowe rozwiązania. Pamiętajmy, że ciemne ramy nie wymagają już wymyślnych aranżacji i będą dobrą opcją dla miłośników minimalizmu