Dom pasywny

Dom pasywny Gryfice Drutex

„Dom pasywny” i „dom energooszczędny” to pojęcia, które niesłusznie stosuje się zamiennie. Dom pasywny charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania – poniżej 15 kWh/m2/rok. Dla porównania dom energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/m2/rok. Zwykły dom natomiast nawet 180 kWh/m2/rok. Izolacja i szczelność domu pasywnego musi być niemal idealna, stuprocentowa. Jest to konieczne, by nie dochodziło do niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Często doprowadza to do zawilgocenia izolacji.

Pierwszym krokiem w planowaniu budowy domu pasywnego jest znalezienie odpowiedniej działki. Nie każda spełnia wymogi, do których należy brak wysokich drzew i budynków od strony południowej ograniczających dostęp promieni słonecznych. Drzewa, najlepiej iglaste, przydatne są natomiast od strony północnej, aby w okresie zimowym zmniejszyć wychładzanie budynku.

Dom pasywny powinien charakteryzować się zwartą bryłą architektoniczną oraz odpowiednim rozmieszczeniem okien. Istotna jest rezygnacja z wykuszy i lukarn, które są bardzo trudne do poprawnego ocieplenia i uszczelnienia. Północna część domu przeznaczona powinna być na pomieszczenia techniczne, schowki i ciągi komunikacyjne oraz niemal pozbawiona okien. Strefa dzienna domu pasywnego znajduje się od strony południowej. To tu montuje się największe przeszklenia, które pozwalają na bierne pozyskiwanie energii cieplnej ze słońca. Jednak w przypadku dużych przeszkleń koniecznością jest montaż rolet zewnętrznych, które ograniczą przegrzewanie się pomieszczeń latem.

Wybór okien do domu pasywnego to bardzo ważna kwestia. O tym, jakie powinny one być można dowiedzieć się czytając artykuł Okna do domu pasywnego.

W naszym salonie w Gryficach czekają na Państwa eksperci, którzy przedstawią ofertę okien firmy DRUTEX oraz doradzą, które z nich najlepiej sprawdzą się w domu pasywnym.