Fakty i mity dotyczące rolet zewnętrznych

Występują w rozmaitych modelach, mają różne kolory i formy sterowania. Rolety zewnętrzne to moc zalet – naprawdę warto je rozważyć. Sprawdźmy, jakie fakty i mity się z nimi wiążą.

 

Mit: każda roleta zewnętrzna odeprze atak włamywacza

W zależności od tego, jaką roletę zewnętrzną wybierzemy, będzie one łatwiejsza lub trudniejsza do sforsowania. Jeśli jednak zależy nam na ochronie przed złodziejami i wandalami, warto postawić na rolety antywłamaniowe. Chociaż są droższe, to poza tym, że są wyposażone w standardowe zabezpieczenia takie jak zamki i rygle, to mają też wzmocnione pancerz oraz prowadnice.

 

Fakt: rolety zewnętrzne chronią przed hałasem z zewnątrz

Mieszkasz nieopodal ulicy? A może masz hałaśliwych sąsiadów? Jeśli tak, rolety zewnętrzne mogą pomóc ci wyciszyć wnętrze domu. Szacuje się, że ich zaciągnięcie zmniejsza poziom hałasu o około 10 decybeli.

 

Mit: roleta zewnętrzna jest zawsze widoczna

Niekoniecznie. Jeśli zamontujemy roletę podtynkową, to po jej złożeniu w zasadzie nic nie będzie widać, ponieważ skrzynka rolety chowa się pod elewacją. 

 

Fakt: opuszczone rolety zabezpieczają okno

Niesprzyjające warunki pogodowe, szczególnie zimą, mogą wpływać na wygląd i „żywotność” okien. Zasłonięcie ich roletami osłoni szyby i ramy przed gradem, deszczem, śniegiem i silnym wiatrem. 

 

Mit: jeśli zdecydujemy się na napęd ręczny w rolecie, nie można go już zmienić

Zmiana decyzji jest możliwa – napęd ręczny można wymienić na przykład na elektryczny. Należy wówczas wykonać w rolecie pewne modyfikacje i zamontować silnik. 

 

Fakt: rolety zewnętrzne pozwalają oszczędzić prąd

Tak – zimą redukują straty cieplne na tyle, że właściciele domów z zamontowanymi roletami zewnętrznymi mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie. 

 

Mit: rolety zewnętrzne można montować tylko w domach wolnostojących

Jak najbardziej możliwe jest zamontowanie rolet w bloku. Należy jednak mieć na uwadze, że w tej sytuacji trzeba mieć pozwolenie na ingerencję w elewację budynku. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy zakupić rolety naokienne, które nie wpływają na elewację. 

 

Fakt: roleta nie musi przysłaniać całego okna

Roletę zewnętrzną można całkowicie otworzyć, zamknąć lub ustawić tak, by zakrywała tylko część okna. Poziom jej otworzenia zależy od użytkownika.

 

Mit: rolety nie wymagają czyszczenia

Wszystko się brudzi. Rolety zewnętrzne, z racji tego, że – jak sama nazwa wskazuje – montowane są na zewnątrz budynku, tym bardziej ulegają zabrudzeniom. Aby je wyczyścić, wystarczy tylko szmatka i woda nasączona odrobiną płynu do mycia naczyń. Warto o nie dbać, gdyż zabrudzenia mogą nawet uszkadzać mechanizm rolety.