Folia okienna – cena, wytrzymałość, rodzaje folii na okno

Folia okienna to sposób na wiele problemów: może pomóc osłonić wnętrze domu lub samochodu przed przechodniami lub słońcem, zabezpieczać przed włamaniem, zatrzymywać ciepło lub stanowić dekorację. Jak ją nakleić na okno i ile kosztuje?

 

Folia na okno – najważniejsze informacje

Folia okienna to produkt z powodzeniem stosowany w różnych miejscach: w domu na oknach i szybach drzwiowych, w sklepach, biurach, budynkach użyteczności publicznej i na szybach samochodowych. Sprawdza się również naklejona na szybę prysznicową. 

Może spełniać różne funkcje (o czym za chwilę) i mieć różne wzory, a tym samym znacznie różnić się wyglądem. Folia na okna jest zwykle samoprzylepna – można ją z łatwością nakleić na szybę i zdjąć w dogodnym momencie. Jeśli jest dobrej jakości, powinna utrzymać się na szkle minimum 3 lata (naklejona na zewnątrz, jeśli jest narażona na warunki atmosferyczne) lub minimum 9 lat (naklejona od wewnątrz). 

Najczęściej produkuje się je z PVC (polichlorku winylu) lub z folii poliestrowej. Aby wybrać folię odpowiednią do naszego okna, warto wcześniej porozmawiać ze sprzedawcą. Należy go zapytać, czy dana folia może być przyklejana na szyby pojedyncze czy szkło zespolone (niektóre pakiety szybowe są pokryte powłokami, które mogą utrudniać zastosowanie folii). 

 

Rodzaje folii okiennych 

Do najczęściej wybieranych rodzajów folii okiennych należą następujące:  

  1. Folia przeciwsłoneczna. Ogranicza przenikanie ciepła nawet o 50-90%, dzięki czemu w upalne dni wnętrze nie nagrzewa się zbyt szybko. Co ciekawe, zimą ogranicza uciekanie ciepła na zewnątrz. Najbardziej efektywna jest, gdy naklei się ją od zewnętrznej strony okna. 
  2. Folia lustro weneckie. Po jej przyklejeniu z jednej strony można normalnie wyglądać przez szybę, a z drugiej – widać tylko odbicie (brak przezierności). 
  3. Folia antywłamaniowa. Po uderzeniu w okno z taką folią szyba nie pęka lub też folia przytrzymuje pokruszone odłamki i zabezpiecza przed rozsypaniem się ich dookoła (jest więc dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko potłuczenia szyby przez dziecko lub zwierzę domowe). 
  4. Folia dekoracyjna. Może być pokryta kwiatami, motywami roślinnymi czy ulubionymi postaciami z bajek. Zwykle jest biała, srebrna lub szara, ale może być także kolorowa. Nadaje się do jadalni, kuchni, pokoju dla dziecka czy łazienki – tak prawdę wszędzie tam, gdzie chcemy osłonić okno i/lub ożywić wnętrze. 
  5. Folia termoizolacyjna. Zatrzymuje ona ciepło w domu, dzięki czemu możemy zimą płacić mniej za ogrzewanie. 
  6. Folia antygrafitti. To ciekawy rodzaj folii, która zabezpiecza okno przed porysowaniem. Jeśli ktoś namaluje coś na oknie pokrytym taką folią, z łatwością to zmyjemy. 

Warto zauważyć, że część z nich pełni też funkcję osłaniającą wnętrze pomieszczenia przed możliwością zajrzenia do środka (folia dekoracyjna, lustro weneckie, a także mleczna). 

 

Folia na okno – cena

Na szczęście folia okienna nie jest dużym wydatkiem. Cena folii na okno zależy oczywiście od jej rodzaju, rozmiaru i od tego, w jakiej jest formie (w rolce, na wymiar czy na metry bieżące). Możemy jednak przyjąć, że za folię dekoracyjną zapłacimy około 10 zł/m2, a za taką, która wykazuje określone funkcje – około 25-30 zł/m2.