Jak przygotować dom do wymiany okien?

Wymiana stolarki okiennej w całym domu to duże przedsięwzięcie. Aby przebiegła szybko i bezproblemowo, należy się do niej dobrze przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed przyjazdem ekipy montażowej.  

Zamawiając nowe okna do swojego domu, warto opłacić także profesjonalną usługę ich montażu. Skorzystać z niej możesz, nie tylko kupując okna w salonie stacjonarnym, ale także przez konfigurator okien online. Autoryzowana ekipa montażowa zadba nie tylko o wykonanie prawidłowego pomiaru otworów okiennych przed zamówieniem stolarki, ale przede wszystkim zapewni jej prawidłowy montaż zgodnie z aktualną wiedzą budowlaną.  

Dodatkowym atutem skorzystania z usług profesjonalistów jest to, że zadbają oni o zabranie starych okien z naszego domu i oddanie ich do recyklingu. W ten sposób nasze stare okna PVC nie trafią na wysypisko śmieci, ale zostaną przetworzone. 

 

 Jak zabezpieczyć dom przed montażem okien?

Przed przyjazdem montażystów należy uporządkować im miejsce pracy oraz zabezpieczyć dom oraz jego ruchomości przed zabrudzeniami i ewentualnymi zniszczeniami. W trakcie demontażu starych okien i montażu nowych wnętrze naszego domu narażone jest na kontakt z pyłem, kurzem, ukruszoną pianką izolacyjną, silikonem itp. zanieczyszczeniom. Przy wnoszeniu i wynoszeniu stolarki może z kolei dojść do zarysowań lub stłuczenia czegoś cennego. Dlatego bardzo ważne jest:

  1. Usunięcie kwiatów i wszystkich pozostałych przedmiotów z parapetów;
  2. Uprzątnięcie wszystkich rzeczy i mebli, które znajdują się w okolicy okien;
  3. Zakrycie grzejników pod oknem folią malarską;
  4. Zdjęcie firan i zasłon z karniszy;
  5. Wyniesienie lub zabezpieczenie folią malarską mebli wypoczynkowych;
  6. Zasłonięcie folią lub kartonami wykładziny podłogowej;
  7. Zwinięcie dywanów;
  8. Wyniesienie z pomieszczenia sprzętów elektronicznych lub zabezpieczenie ich folią;
  9. Zapewnienie wolnej przestrzeni w całym ciągu komunikacyjnym np. poprzez złożenie przedmiotów i zsunięcie mebli w jeden kąt pomieszczenia. 

Wykonanie tych wszystkich czynności usprawni prace demontażowe i montażowe, ochroni nasze wnętrze przed trwałymi zabrudzeniami, ograniczy zniszczenia, a w finale zapewni mniej sprzątania. 

 

Kiedy ściągnąć folię zabezpieczającą z nowych okien?

Zwykle montażyści zostawią folię zabezpieczającą na profilach okien, by ściągnąć ją dopiero po wykonaniu wszystkich prac remontowych wewnątrz i na zewnątrz domu. Folia pomaga uniknąć zabrudzeń i zarysowań, ale nie może pozostać na oknie bezterminowo. Najlepiej pozbyć się jej do 4 tygodni od dnia montażu stolarki. W przeciwnym razie możemy mieć duże problemy z jej całkowitym usunięciem. Bywa, że trzeba wtedy dodatkowo zainwestować w specjalne preparaty czyszczące lub środki dedykowane do usuwania kleju. W najgorszych sytuacjach może się zdarzyć, że folii w niektórych miejscach nie będzie można usunąć w ogóle.