Jak skutecznie wietrzyć dom? Rady na wietrzenie latem i zimą

W zależności od pory roku wietrzenie domu powinno przebiegać inaczej. Różni się głównie tym, na jak długo powinniśmy otwierać okna, ale nie tylko. Jak robić to prawidłowo?

 

Jak wietrzyć latem?

Skuteczne wietrzenie w ciepłych miesiącach opiera się na założeniu, że do mieszkania nie powinno wpadać gorące powietrze z zewnątrz. Ważne są więc odpowiednie pory otwierania okien.

Jak powinno przebiegać wietrzenie latem? Pamiętaj o poniższych zasadach.

  1. Wietrz wtedy, gdy temperatura za oknem spada: nocą, rano i wieczorem.
  2. Nie otwieraj okien w ciągu dnia, gdy jest najbardziej gorąco – wtedy niepotrzebnie ogrzejesz wnętrze.
  3. Rób przeciągi – dzięki temu szybciej przewietrzysz pomieszczenia.
  4. Możesz otworzyć okna na oścież na całą noc.
  5. W ciągu dnia, by promienie słoneczne nie nagrzewały powietrza w domu, zaciągnij rolety lub zasłony. Szczególnie od południowej strony, gdzie jest najcieplej.

Jak wietrzyć zimą?

Wietrzenie zimą to zupełnie co innego niż latem. W czasie od listopada do marca proces ten powinien przebiegać w krótkich odcinkach czasu, by nie wychładzać domu. Dobrze jest przyzwyczaić się wtedy do regularnego otwierania okien na kilka minut rano po przebudzeniu i wieczorem zanim pójdziemy spać. Zdecydowanie odradza się o tej porze roku otwierać okna na oścież na kilkanaście minut i dłużej – poza wyziębieniem pomieszczeń na pewno przyczyni się to do zwiększenia rachunków za ogrzewanie.

Jak więc prawidłowo wietrzyć zimą? Oto nasze rady.

  1. W pomieszczeniu, w którym planujesz otworzyć okna, zakręć najpierw grzejniki. Po kilku minutach możemy zacząć wietrzenie. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie tracić energii cieplnej.
  2. Wietrz tylko kilka minut, najlepiej 4-6. Takie wietrzenie uderzeniowe sprawi, że nie wyziębisz pokoju (w tym mebli, które akumulują ciepło i oddadzą je po tym, jak zamkniemy okna, a to pomoże przywrócić w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę).
  3. Wietrz intensywnie. Otwórz okno na oścież.
  4. Unikaj przeciągów – mogą one niepotrzebnie wychłodzić podłogę i ściany.
  5. Korzystaj z firanek i zasłon. W ciepłe, słoneczne dni odsuń je, by wpuścić do środka trochę ciepła. W zimne, pochmurne i deszczowe, a także w nocy lepiej je zasłonić – pomogą zatrzymać we wnętrzu ciepło.

Warto dodać, że krótkie wietrzenie przy minusowych temperaturach jest istotne także dla materiałów wykończeniowych w domu oraz zgromadzonych w nim sprzętów elektronicznych. Mroźne powietrze mogłoby je uszkodzić.

 

Dlaczego to takie ważne?

Regularne wietrzenie domu to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia domowników. Niewpuszczanie do środka świeżego powietrza może powodować kumulowanie się zanieczyszczeń i wilgoci, które mogą prowadzić do rozwijania się pleśni i grzybów. Ludzie zaś, którzy żyją w takich warunkach, miewają często problemy z układem oddechowym, chorują na alergie i uczulenia, mają nadciśnienie, obniżoną odporność i gorszą koncentrację. W niewietrzonym domu gorzej się śpi i myśli, znacznie trudniej funkcjonuje. Otwierajmy więc okna na zdrowie!