Jak umyć okna po montażu i kiedy zdjąć z nich folię zabezpieczającą?

Nowe okna są zawinięte w folię zabezpieczającą, która chroni je przed uszkodzeniem. Nie można zwlekać z jej zdjęciem. Dlaczego i kiedy powinniśmy się jej pozbyć? Jak umyć dopiero co zamontowane okna?

 

Okna po montażu – czego potrzebują?

Gdy remont wre, nie myślimy o tym, by dbać o okna. Dopiero po zakończeniu prac zastanawiamy się zwykle nad tym, czy i kiedy ściągnąć folię zabezpieczającą, jak wyczyścić zabrudzenia na oknach i czego jeszcze potrzebują przeszklenia, by mogły nam dobrze służyć przez lata. Oto ściągawka dla tych, którzy chcą zadbać o okna po montażu

 

Czy zdejmować folię zabezpieczającą z okien?

Nowe okna pokryte są folią, która ma za zadanie ochronić je przed zarysowaniami i zabrudzeniem w trakcie transportu oraz montażu. Jeśli zostały już wstawione, a remont zakończony, folię najlepiej jest od razu zdjąć. W przypadku gdy okna już zamontowano, ale czekają nas jeszcze prace remontowo-budowlane, zdjęcie folii powinniśmy uzależnić od tego, kiedy się one rozpoczną i jak długo potrwają. 

Zasada jest bowiem taka, że folię zabezpieczającą najlepiej jest usunąć z okien w ciągu miesiąca, jeśli przeszklenia zamontowano od razu po zakupie, lub w ciągu trzech miesięcy, jeśli na montaż trzeba trochę poczekać. W przypadku gdy wstawiliśmy nowa okna, ale czeka nas jeszcze remont elewacji, dobrym pomysłem jest więc folię z przeszkleń zdjąć, a na czas prac na nowo ochronić okno.

Można sobie pomyśleć: ale po co tyle zachodu? Dlaczego tak ważne jest wczesne usunięcie folii? Nie można jej zostawić na dłużej? Otóż lepiej nie, ponieważ nie usunięta na czas może przysporzyć sporo problemów. Taka folia, przede wszystkim latem, z czasem kruszeje na słońcu. Wówczas jej ściągnięcie z okna jest naprawdę trudne, może też pozostawić na profilach brzydki nalot.  

 

Jak zdjąć folię z okna i pozbyć się resztek kleju?

Jedno wiadomo na pewno: do usuwania folii i resztek kleju nie wolno używać szorstkich zmywaków, szczotek ani innych twardych narzędzi. Nie można ich zdrapywać ani szorować – to prowadzi do zarysowań i uszkodzeń ramy. 

Folia zabezpieczająca, o ile nie była na oknie zbyt długo, łatwo się od niego odklei. Trzeba ją usuwać, ściągając pod niedużym kątem. 

Pozostałości kleju najlepiej natomiast usunąć, pocierając te miejsca miękką szmatką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli nie schodzą, możemy w ostateczności sięgnąć po rozpuszczalnik ekstrakcyjny. 

 

ABC mycia okien po montażu

Okna po remoncie lub innych pracach budowalnych bywają zapylone, mogą też mieć zabrudzenia z farb, zaprawy murarskiej lub pianki montażowej. Ich czyszczenie jest więc koniecznością. 

W przypadku okien PCV korzystamy z chemicznych środków czyszczących i polerujących. Do pozostałości farb, które skapnęły na ramę, możemy użyć zmywacza z acetonem albo rozpuszczalnikiem. 

W przypadku okien drewnianych sprawdzi się wata lub wełna stalowa, aluminiowych zaś – nafta bądź środki przeznaczone do czyszczenia profili aluminiowych.

A jak wyczyścić szyby? Najprościej, jak się da: przetrzeć szmatką umoczoną w ciepłej wodzie, a na końcu umyć środkiem do szyb. 

Warto wspomnieć, że pielęgnacja okien nie polega tylko na ich umyciu. Niezwykle istotna jest także ich właściwa konserwacja i regulacja. Bez nich okno nie będzie działać prawidłowo.