Jaką ościeżnicę wybrać: stałą czy regulowaną?

Ościeżnice różnią się materiałem wykonania, ale też konstrukcją. Mamy do wyboru ościeżnicę stałą albo regulowaną. Różnią się one m.in. ceną i możliwościami montażowymi. Która jest lepsza i czym się kierować podczas ich zakupu?

 

Ościeżnica – co to jest?

Ościeżnicą nazywamy ramę osadzaną w otworze okiennym. Składa się z bazy, czyli dwóch belek pionowych, oraz nadproża, czyli jednej poziomej.

Jest bardzo ważnym elementem okna, ponieważ do niej montuje się na zawiasach skrzydła okienne. Wykonuje się ją z różnych materiałów: metalu, tworzywa sztucznego lub drewna. Powinna współgrać z montowanym do niej oknem i tworzyć z nim jednolitą całość. 

Wbrew powszechnej opinii ościeżnica nie jest tym samym co futryna, framuga czy ościeże. To ostatnie, chociaż ma podobną nazwę, oznacza wnękę w murze, do której mocowana jest ościeżnica. 

Poza wyglądem ościeżnicy ważna jest też jej konstrukcja. Możemy wybierać pomiędzy ościeżnicą stałą i regulowaną. Czym się różnią?

 

Ościeżnica stała i regulowana – porównanie 

Zarówno ościeżnica stała, jak i regulowana, mają swoje zalety i wady. Porównajmy najważniejsze kwestie, które ich dotyczą:

  1. Różnica w konstrukcji. Ościeżnica stała ma niezmienną szerokość, na którą nie mamy wpływu. Ościeżnica regulowana zaś jest uniwersalna, ponieważ pozwala dopasować swoją szerokość do grubości ściany. 
  2. Cena. Mniej zapłacimy za ościeżnicę stałą. Wynika to z tego, że ma ona ograniczone możliwości montażu. 
  3. Grubość ścian. Ościeżnica stała może być użyta tylko w przy ścianach grubości 6-10 cm. Regulowana zaś – nawet do ścian o grubości do 28 cm (jednak nie cieńszych niż 7,5 cm). Ta druga daje więc dużo większe możliwości. 
  4. Montaż. Jeśli mury mają nierówną powierzchnię, zamontowanie ościeżnicy stałej będzie trudne. Co więcej, efekt estetyczny takich prac wymaga często dokupienia elementów maskujących, które zakryją miejsca łączenia (belki pionowe muszą zostać połączone z poziomą za pomocą wkrętów), co zwiększa ostateczną cenę okna. Ościeżnica regulowana jest natomiast wyposażona w regulowane opaski maskujące, dzięki czemu wygląda estetycznie i nie wymaga już dokupowania listew. Podczas montażu taką ościeżnicę można regulować do ok. 2 cm. Do jej montażu używa się kołków lub dybli oraz pianki montażowej. 
  5. Funkcja ochronna. Ościeżnica regulowana dodatkowo zabezpiecza krawędź ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ ściśle do niej przylega. 

 

Którą ościeżnicę wybrać?

Wybór ościeżnicy powinien być podyktowany warunkami technicznymi pomieszczenia, w którym okno ma być zamontowane. Wiele zależy bowiem od grubości murów

Ponadto ościeżnicę należy dobrać do skrzydeł okiennych, na które się zdecydujemy. Ważny jest tutaj materiał wykonania oraz styl i kolor. Ostatnia sprawa to dopasowanie okna do wystroju wnętrza.