Kiedy warto zamówić okna nietypowe?

Okna nietypowe to szczególny rodzaj okien, które mogą mieć kształt, wymiary lub kolor odbiegające od tych, do których jesteśmy zazwyczaj przyzwyczajeni. Kiedy warto je zamówić i na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze? 

 

Okna nietypowe – co to takiego?

Niegdyś w większości domów królowały okna plastikowe w kolorze białym. Ich popularność w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco jednak zbladła, a one same coraz częściej ustępują miejsca bardziej awangardowym przeszkleniom. 

Nie ma się co dziwić – klienci salonów okiennych śmielej niż dawniej decydują się na mniej typowe okna, stawiając często na takie, które się czymś wyróżniają i są niebanalne. Przeszklenia w kształcie trapezów, trójkątów czy kół nie są już niczym niezwykłym, a wręcz coraz częściej można je zauważyć w różnego typu budownictwie. 

Takie są właśnie okna nietypowe – odbiegają swoim kształtem, kolorem lub wymiarami od prostokątnych białych okien, które przez lata były najpopularniejszym wyborem Polaków. 

Jeśli chodzi o formę, to mogą one mieć kształt na przykład: trapezu, koła, trójkąta, wieloboku czy ćwiartki koła. Kolorystyka takich przeszkleń bywa rozmaita – możemy dowolnie wybierać z palet barw oferowanych przez konkretnych producentów. Nietypowe wymiary okien zaś oznaczają na przykład przeszklenia wysokie i wąskie bądź okna wielkogabarytowe, które mogą zajmować nawet powierzchnię całej ściany. 

 

Gdzie sprawdzą się okna nietypowe?

Okna nietypowe to dobry wybór, jeśli chcemy podkreślić niepowtarzalny wygląd budynku lub uzyskać ciekawy efekt architektoniczny. Przykładowo do zabytkowych dworków czy kamienic, romantycznych willi lub eleganckich rezydencji pasować będą okna zaokrąglone. Z kolei do bardziej nowoczesnych poleca się trójkątne lub wieloboczne. 

Niestandardowy kształt okna może pomóc doświetlić poddasze czy sprawdzić się na ścianach ze skosami. Takie przeszklenia są stylowym dodatkiem wystroju wnętrz, podkreślają styl domu i uzupełniają wykończenie, będąc jego prawdziwą ozdobą. 

 

Okna nietypowe – o tym pamiętaj, zanim je zamówisz 

Przede wszystkim musimy dokonać dokładnego pomiaru otworu okiennego, by zamówione okno idealnie do niego pasowało. Tym zajmują się profesjonaliści salonu stolarki okiennej, na który się zdecydujemy. 

Przy wyborze okien o nietypowym kształcie czy wielkości warto wziąć pod uwagę strony świata. Jeśli naszym celem jest lepsze oświetlenie poddasza, najlepiej będzie, jeśli okna będą zwrócone na południe lub południowy zachód. 

Zanim zdecydujemy się na okno o kształcie trójkąta czy koła, upewnijmy się, jak otwiera się takie przeszklenie. Sposób otwierania okna zależy bowiem od konkretnego modelu. Skrzydła okienne mogą być nieotwieralne lub otwierać się częściowo bądź całkowicie. 

Osoby, które decydują się na wielkogabarytowe okna panoramiczne, powinny pamiętać o tym, że takie konstrukcje muszą być stabilne i sztywne, a przy tym odporne na podmuchy wiatru. 

Nietypowe okna, ze względu na swoją wyjątkowość, są zwykle dostępne na specjalne zamówienie. Trzeba też często przez to dłużej czekać na ich wyprodukowanie. Ceny nietypowych okien są ustalane indywidualnie i zależą m.in. od użytych materiałów, rozmiaru czy sposobu otwierania skrzydeł.