Nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne – czy warto je kupić?

White modern bungalow designed in scandinavian style

Jaki jest sposób na czyste powietrze w domu? Montaż nawiewników okiennych o działaniu antysmogowym i antyalergicznym! Wyłapują one większość zanieczyszczeń, w tym pyłów, roztoczy i grzybów. Sprawdźmy, co jeszcze dzięki nim zyskamy. 

 

Nawiewniki okienne – działanie i funkcje 

Co jest nam najbardziej potrzebne do życia? Oczywiście tlen – bez niego nie przeżyjemy dłużej niż kilka minut. Jest on konieczny do oddychania również w domu, więc we wnętrzach powinniśmy mieć zapewnioną stałą cyrkulację powietrza

Istnieje kilka sposobów na to, by do domu napływało świeże powietrze, m.in. otwieranie okien, rozszczelnianie ich, a także używanie nawiewników okiennych. Te ostatnie mają przy tym ciekawe dodatkowe funkcje. Czym są?

Nawiewniki okienne to nieduże urządzenia montowane u góry okna. Nazywa się je również nawietrzakami. Działają zazwyczaj automatycznie, przepuszczając powietrze z zewnątrz do środka domu. 

Generalnie mamy do wyboru dwa rodzaje nawiewników:

  1. nawiewniki okienne higrosterowane, których działanie opiera się na wilgotności powietrza w pomieszczeniu (jeśli wilgotność jest zbyt duża, nawiewnik wpuszcza świeże powietrze z dworu do domu). 
  2. nawiewniki okienne ciśnieniowe, które sterowane są różnicą ciśnień pomiędzy wnętrzem a dworem. 

Nawiewniki okienne są stosowane w budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, mechaniczną wywiewną bądź hybrydową. Jednak zapewnianie cyrkulacji powietrza to nie jedyne ich zadanie – na rynku dostępne są również nawiewniki filtrujące i oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń. 

 

Nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oszacowali, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce co roku prawie 95 tysięcy osób. Stanowi to ponad 23% wszystkich zgonów w kraju i oznacza najwyższy wskaźnik w Europie. 

Cząstki pyłów znajdujących się w powietrzu wnikają do naszych płuc i krwioobiegu, wywołując rozmaite choroby, w tym udary, zawały, astmę, nowotwory, POChP czy zapalenie płuc. Jakie to pyły? PM 10, czyli organiczne i nieorganiczne cząstki o średnicy do 10 mikrometrów, oraz PM 2,5 – cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra, zawierające rozmaite substancje toksyczne (metale ciężkie, siarkę, benzo(a)piren, furany i dioksyny, jak również alergeny). 

Na zewnątrz przed pyłem zawieszonym, bo tak się go nazywa, mogą nas ochronić maseczki, kto jednak wyobraża sobie chodzić w nich non stop w domu? We wnętrzach możemy więc sobie radzić inaczej – jednym ze sposobów jest zamontowanie w oknach nawiewników okiennych o działaniu antysmogowym i antyalergicznym

Na zewnętrznym elemencie takiego nawiewnika – czerpni – znajduje się filtr powietrza, który jest w stanie zatrzymać do 80% pyłu PM 2,5 i do 99% pyłu PM 10, a także ponad 99% alergenów. Nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne są też barierą dla pyłów cementowych i węglowych, większych bakterii, roztoczy, grzybów, kurzu, pyłków, zarodników roślin, a nawet zapachów. 

Warunkiem jest jednak regularna wymiana filtra na nowy (najlepiej przed i po sezonie grzewczym). Stary filtr owszem, będzie działał, ale z czasem coraz słabiej: jego przezierność spadnie, może też zacząć przepuszczać niektóre pyły. 

 

Czy warto montować nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne?

Tak, zdecydowanie warto kupić takie nawiewniki lub wyposażyć już posiadane w filtry zabezpieczające przed zanieczyszczeniami. Szczególnie, jeśli:

  • mieszkamy w dużych miastach,
  • powietrze w naszej okolicy jest szczególnie zanieczyszczone,
  • jesteśmy alergikami.

Filtry antysmogowe to koszt kilkuset złotych. Można je zamówić na stronie producenta lub zakupić w marketach budowalnych. Występują w różnych kolorach, z łatwością dopasujemy je więc do swoich okien.