Nieszczelne okno przy parapecie – co robić?

Jeśli zimne powietrze dostaje się do domu przez okno przy parapecie, masz do wyboru dwie drogi: albo więcej zapłacisz za ogrzewanie, albo spróbujesz (samodzielnie lub z pomocą fachowców) uszczelnić wszystkie szpary. Radzimy, jak zrobić to prawidłowo. 

 

Problemy z nieszczelnością

Gdy zbliżasz się do okna, zauważasz, że w obrębie parapetu do domu wnika z zewnątrz zimne powietrze? Nie ma się co dziwić – nieszczelności zwykle pojawiają się właśnie u dołu okna. Dlaczego? 

Każde okno osadzane jest w otworze wykonanym w murze. Dziura taka musi być od niego większa, by możliwe było wstawienie przeszklenia. Najwięcej przestrzeni pozostawia się zwykle na dole, tam, gdzie później montuje się parapet. Jeśli nie zostanie on prawidłowo zainstalowany, może przepuszczać chłód z dworu, który dostaje się do domu. W efekcie podkręcamy bardziej ogrzewanie i więcej płacimy za prąd. 

Aby zniwelować nieszczelności, wielu z nas okrywa parapety na zimę kocami. To jest jednak niewygodne i przede wszystkim nie rozwiązuje problemu. Znacznie lepiej jest po prostu zakleić szczeliny i dziury odpowiednimi materiałami.

 

Pianka i silikon w akcji

Samodzielne uszczelnianie okna sprowadza się do użycia pianki poliuretanowej lub silikonu. Dostaniemy je w sklepach budowalnych. 

Przy malutkich nieszczelnościach możemy spróbować użyć silikonu. Jednak uwaga – musi on być dobrany do powierzchni, z którą będzie się stykał. Niewłaściwy silikon po prostu nie będzie się trzymał i szybko odpadnie. Przy oknach plastikowych musimy więc kupić silikon do uszczelniania okien PCV. Jeśli zaś uszczelniamy dziurki przy murze, tynku lub betonie, przyda się silikon neutralny. Jest on odporny na wilgoć i promieniowanie słoneczne.

Większe szczeliny zamaskuje pianka poliuretanowa nakładana wokół ościeżnicy specjalnym pistoletem. Tworzy ona po zaaplikowaniu twardą i mocną izolację cieplną. Po jej nałożeniu i wyschnięciu nadmiar należy usunąć specjalnym nożykiem, a na wierzch nałożyć tynk, który zwiększy szczelność i zabezpieczy piankę przed słońcem. 

Uwaga! Pianka poliuretanowa po aplikacji zwiększa objętość aż trzykrotnie – nałożona w nadmiarze może nawet unieść parapet! 

 

Pomoc specjalistów

Nie każdą naprawę będziemy w stanie przeprowadzić samodzielnie. Czasem lepiej jest zwrócić się o pomoc do fachowców – najlepiej z firmy, która montowała dane okno lub parapet. Eksperci podejdą do problemu kompleksowo. W skrajnych przypadkach konieczna może się nawet okazać wymiana całego parapetu na nowy

 

Ciepły parapet – co to jest?

Rozważając różne opcje związane z uszczelnianiem okien przy parapecie nie sposób nie wspomnieć o ciepłych parapetach. Są to profile podokienne wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Wykonywane na specjalne zamówienie są dopasowane do konkretnego okna i uszczelniają połączenie okna z parapetem i ścianą. Taki termoparapet niweluje mostki termiczne między murem a ościeżnicą sprawiając, że z domu nie ucieka ciepło.