Okna cienkoramowe – co dzięki nim zyskasz?

Modern house architecture design work

Są estetyczne, nowoczesne, zapewniają wnętrzu dużo światła dziennego, a przy tym sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Okna cienkoramowe to dobry pomysł również do domów jednorodzinnych. Kiedy się sprawdzą, a kiedy niekoniecznie? 

 

Co to są okna cienkoramowe?

Okna cienkoramowe nazywa się również potocznie oknami bez ram lub bezramowymi. Są to przeszklenia, których profile są naprawdę ledwo widoczne, osiągają na przykład tylko 25 mm szerokości. W efekcie ramy praktycznie nie widać, a użytkownik może się cieszyć niczym nie skrępowanym widokiem na zewnątrz.

Dzięki zastosowaniu okien bez ram przeszklenie wygląda niczym szklana ściana. Duże gabaryty, jakie często osiągają takie okna, dają szansę na doskonałe doświetlenie wnętrza i jego otwarcie na to, co za szybą. Okna cienkoramowe optycznie powiększają również pomieszczenie sprawiając, że jest jasne i przestronne.

 

Gdzie montuje się okna cienkoramowe?

Tak naprawdę przez lata okna cienkoramowe zdobiły budynki użyteczności publicznej sprawiając, że wyglądały one niezwykle nowocześnie. Obecnie coraz chętniej po to rozwiązanie sięgają również prywatni właściciele domów jednorodzinnych.

Okna bez ram najczęściej montuje się tam, gdzie będą wychodzić na piękną okolicę: przydomowy ogród, park czy las. Zwykle stają się więc częścią salonu lub kuchni, ale bywa, że także sypialni bądź jadalni. 

Stanowią przy tym świetne wyjście na taras lub balkon – w formie przesuwnej prezentują się niezwykle elegancko i lekko.

Okna cienkoramowe dopełniają przede wszystkim wnętrza minimalistyczne i nowoczesne. Dzięki nim bryła budynku wygląda lekko i niebanalnie. 

 

Czy opłaca się kupować okna cienkoramowe?

Zakup okien cienkoramowych to spora inwestycja. Są to zwykle przeszklenia wielkogabarytowe – mogą ważyć nawet kilka tysięcy kilogramów (największa szyba zespolona może mieć 20 metrów szerokości, 3,5 metra wysokości, mieć powierzchnię 70 m2 i ważyć 3000 kg!). 

Mimo swojej wielkości okna cienkoramowe są nowoczesne, a dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów – niezwykle lekkie. 

Jeśli chodzi o ich opłacalność, to trzeba w tym kontekście poruszyć przede wszystkim kwestię izolacji termicznej. Nowoczesne technologie, które wykorzystuje się w ich produkcji, sprawiają, że okna bez ram świetnie trzymają ciepło, a przy tym pozwalają oszczędzać energię. Możemy się więc spodziewać, że po ich zamontowaniu mniej ciepła będzie uciekać z domu, a my wydamy mniej na ogrzewanie. 

Na końcu warto zastanowić się jeszcze nad tym, czy w danym domu okno cienkoramowe faktycznie się sprawdzi. Takie przeszklenia są polecane przede wszystkim do tych domów jednorodzinnych, które znajdują się w miłej dla oka okolicy. Tam, gdzie przez szybę będziemy widzieć zieleń, ogród czy las, takie okno ma faktycznie sens. Nie jest jednak dobrym pomysłem montowanie takiego przeszklenia, jeśli mieszkamy tuż obok ruchliwej ulicy czy okno w okno z sąsiadami. Wówczas prawdopodobnie i tak będziemy chcieli taką szybę czymś przysłonić.