Okna ekologiczne – pożyteczny trend 2022 roku. Czym są okna eko?

Moda na okna ekologiczne trwa od kilku lat i ma być kontynuowana w 2022 roku – tak stanowią tegoroczne trendy wyłonione m.in. na targach designu i wyposażenia wnętrz, które odbyły się w Mediolanie. W gąszczu produktów oferowanych na rynku stolarki okiennej trudno jest czasem zrozumieć, które okna – i dlaczego – są naprawdę ekologiczne, a które są jedynie reklamowane takim hasłem. Sprawdźmy, jak rozpoznać okna eko.

 

Ekologia na co dzień

Planeta Ziemia powoli umiera – takie zdanie można usłyszeć w mediach już od lat. Powodem degradacji środowiska naturalnego jest niestety działalność człowieka. To ludzie śmiecą, niszczą naturę, karczują lasy, doprowadzają do wymierania setek roślin i zwierząt rocznie… Problemem jest też ocieplający się klimat, podnoszenie poziomu mórz i oceanów, stale rozrastająca się dziura ozonowa. Wszystko to jest niestety winą ludzi. 

Nie bez powodu więc coraz więcej z nas stara się przeciwdziałać tym problemom poprzez codzienne czynności. Normą jest już dla nas segregowanie śmieci, ograniczanie zużycia plastiku, oszczędzanie prądu czy wody. Także w obszarach pozornie niezwiązanych z ekologią możemy zrobić wiele dobrego. Przykładem jest stolarka okienna

Okna ekologiczne z jednej strony ograniczają zanieczyszczanie środowiska dzięki swoim parametrom, z drugiej zaś – dzięki temu, w jaki sposób powstają. Jakie warunki powinny spełniać?

 

Czy okno drewniane jest bardziej ekologiczne niż PCV?

Niekoniecznie. Materiał wykonania okna nie ma aż tak dużego znaczenia jak jego parametry i sposób produkcji – ale o tym później. Drewno owszem, jest surowcem naturalnym i odnawialnym, a do tego łatwym w utylizacji. Jednak drzewo wymaga wielu lat na to, by wyrosnąć. Jeśli produkowalibyśmy tylko okna z tego materiału, szybko zniszczylibyśmy wszystkie lasy na świecie. Trzeba też dodać, że okna drewniane są często pokrywane farbami i impregnatami, często wytwarzanymi z użyciem szkodliwych rozpuszczalników. Takie substancje mogą ulatniać się do atmosfery i zanieczyszczać ją. 

Może się więc okazać, że od takiego pokrytego impregnatem okna drewnianego bardziej ekologiczne będzie PCV lub aluminiowe. Oczywiście polichlorek winylu oraz aluminium do naturalnych nie należą, jednak – wbrew opiniom wielu sceptyków – nie emitują żadnych szkodliwych związków. Aby być dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, muszą bowiem spełnić rygorystyczne wymogi. Możemy więc być pewni, że są bezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i otoczenia. 

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która sprawia, że okna PCV i aluminiowe jak najbardziej mogą być ekologiczne – ich ramy można poddać recyklingowi, a więc wykorzystywać po wielokroć. To rozwiązanie o wiele bardziej eko niż utylizacja!

Wnioski? Wybierając okna ekologiczne, nie kierujmy się materiałem, z którego je wykonano. Sprawdzamy raczej ich parametry i to, jak powstały. 

 

Okno ekologiczne, czyli trwałe i energooszczędne

Trwałość i energooszczędność to parametry ważne z punktu widzenia zarówno pojedynczego klienta, jak i środowiska naturalnego. Dlaczego?

Okno trwałe to takie, które jest na tyle solidne, by służyło z powodzeniem przez wiele lat. Nie trzeba go wymieniać na nowe – z korzyścią dla naszego portfela i planety Ziemi. Mniej takich wymian oznacza bowiem minimalizowanie produkcji i utylizacji, które znacząco wpływają na stan środowiska.

Z energooszczędnością jest podobnie. Dla nas okno takie ma po prostu mieć wysoki poziom termoizolacji, a tym samym pomóc zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dla środowiska jest to ważne z perspektywy oszczędzania energii, która przy innych oknach byłaby potrzebna do ogrzania domu. 

 

Zrównoważona produkcja – aspekt, o którym często zapominamy

Kupując okno nie zawsze myślimy o tym, jak powstało i na ile jego wyprodukowanie wpłynęło na otoczenie. Tymczasem kluczem do ekologicznego podejścia w wytwarzaniu okien jest zrównoważona produkcja, która ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, zużycie energii cieplnej i elektrycznej, a także wody.