Okna garażowe – istotny element domu czy niepotrzebny wydatek?

Gdy myślimy o garażu, zwykle przychodzi nam na myśl niewielkie pomieszczenie, które dostęp do światła dziennego ma jedynie jeśli uchylimy w nim drzwi. Tymczasem nie musi tak być – w garażu można zamontować okna. Tylko czy to się opłaca? A jeśli zdecydujemy się na okna w tym miejscu, to jakie będą najlepsze?   

 

Zalety okien garażowych

Są dwie: stanowią dodatkowe źródło światła dziennego oraz umożliwiają lepsze wietrzenie, jeśli nie chcemy otwierać drzwi garażowych na oścież (na przykład zimą). 

Docenimy je szczególnie, jeśli garaż nie służy nam jedynie do parkowania samochodu, lecz jest miejscem majsterkowania czy składowania różnych rzeczy, które nie mieszczą się w innych częściach domu. Wówczas przebywając w takim pomieszczeniu będziemy mogli nie tylko zaoszczędzić na prądzie, ograniczając zużycie światła, ale też lepiej wentylować wnętrze. 

 

Wady okien w garażu

Istnieje ryzyko, że okno garażowe stanie się miejscem, gdzie do domu najchętniej będą chcieli wejść złodzieje. Dlatego okno takie powinno być przede wszystkim bezpieczne i spełniać normy antywłamaniowe. Co to znaczy? 

 

Jakie okna będą najlepsze do garażu? Antywłamaniowe!

Przede wszystkim powinny być trudne do sforsowania – najlepiej wybierać więc okna o klasie odporności WK1, WK2 lub WK3. Co to znaczy i czym się między sobą różnią?

Są to oznaczenia okien antywłamaniowych, a konkretnie – ich okuć antywyważeniowych. Im wyższy numer, tym wyższa cena ona, ale też jednocześnie lepsza ochrona przed wyważeniem. W1 daje nam gwarancję, że złodziej nie wyważy go siłą własną (np. kopnięciem), W2 – ochroni także przed wyważeniem przy użyciu narzędzi (np. śrubokręta lub obcęgów), a W3 – stanowi opór także łomowi. 

 

Dodatki, które wzmocnią okno

Okna garażowe możemy także wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia. Należą do nich:

  1. Szyby antywłamaniowe. Wykonuje się je ze szkła hartowanego, zbrojnego lub warstwowego.
  2. Folia antywłamaniowa. Nakleja się ją na szybę – w ten sposób ją wzmacnia, a w przypadku rozbicia szkła trzyma odłamki w jednym miejscu. 
  3. Klamki z kluczykiem. Takie okno można efektywniej zamknąć od środka.
  4. Czujniki kontraktronu w ramie okna. W razie próby włamania włączy się alarm. 

 

Inne cechy dobrych okien w garażu

Dobrze jest też zainwestować w okna energooszczędne, które będą zapobiegać uciekaniu ciepła z domu. Przy ich wyborze trzeba kierować się współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). Nie powinien on przekraczać 1,1 W/(m2·K) – najlepiej, żeby był jak najniższy.

Ważny jest też sposób otwierania okna. W garażu najlepiej sprawdzą się okna uchylne o jednym skrzydle (można dzięki nim wietrzyć pomieszczenie, ale trudno się włamać) lub nieotwieralne (bezpieczne, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie umożliwią wietrzenia garażu).