Okna holenderskie – zalety i wady, które warto poznać 

Okna holenderskie to jeden z tych rodzajów okien, które przyciągają wzrok i sprawiają, że dom wydaje się bardziej oryginalny. Mają kilka istotnych zalet i jedną wadę – warto je poznać przed zakupem takich przeszkleń. 

 

Okna holenderskie – czym się wyróżniają?

Z pozoru eklektyczne budownictwo holenderskie jest w rzeczy samej przemyślane i spójne. Można je opisać kilkoma słowami: eleganckie, przytulne, funkcjonalne i przestronne. Cegła elewacyjna, spadzisty dach i duże okna to jego wyróżniki. Otóż to, okna – element, który nadaje stylowi holenderskiemu dodatkowej praktyczności, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu. 

Mimo że w Polsce Holandia kojarzy się głównie z tulipanami, wiatrakami, chodakami, rowerami i serem, dla fachowców z branży stolarki okiennej wiąże się z dodatkową rzeczą, której wielu z nas nie zna: oknami holenderskimi, które nazywa się też amsterdamskimi. Otwiera się je poprzez wysunięcie kwatery głównej w kierunku zewnętrznym. 

Okna holenderskie cechują się ponadto ściętymi krawędziami, dość szeroką ramą oraz mocną ościeżnicą. Co ciekawe, słupek stały takich okien przypomina lizenę, czyli płaski, pionowy występ w murze. Można je wykonywać z drewna lub PCV, często mają też szprosy. Wyróżniają się także kolorystyką: ich ościeżnica jest zazwyczaj kremowa, a skrzydła – brązowe bądź zielone. 

Pod względem parametrów nie odbiegają od innych rodzajów przeszkleń. Są tak samo dźwiękoszczelne i mają podobny współczynnik izolacyjności cieplnej co „zwykłe” okna. 

Co ciekawe, w Holandii takich okien zwykle nie przysłania się niczym nawet po zmroku – nie są więc ozdobione firankami ani żaluzjami. 

Okna holenderskie nie są w Polsce zbyt popularne, jednak od lat daje się zauważyć trend związany z tym, by projektować domy niebanalne, wyróżniające się na tle innych wyjątkowością. Może więc ten typ przeszkleń również zostanie z czasem dostrzeżony. Tym bardziej, że ma wiele zalet.

 

Zalety okien holenderskich 

Okna amsterdamskie mają trzy główne niezaprzeczalne zalety. Oto one: 

  1. Duży dostęp do światła dziennego. Spore wymiary tego rodzaju przeszkleń sprawiają, że dom wydaje się być bardziej przestronny, jasny i przytulny. Wpuszczają do środka dużo światła, co ogranicza zapalanie w domu sztucznego oświetlenia. 
  2. Wygoda otwierania skrzydeł okiennych. Okna holenderskie otwierają się przesuwnie w ruchu góra – dół lub na zewnątrz. To daje możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni przy oknach, także na parapecie, bez konieczności przesuwania doniczek czy mebli w razie gdy chcemy przeszklenie otworzyć. 
  3. Niebanalny design. Ich kształt i kolorystyka sprawiają, że trudno przejść obok nich obojętnie. 

 

Wady okien holenderskich

Wadą – a jednocześnie zaletą! – okien holenderskich jest sposób ich otwierania. Z jednej strony otwierane na zewnątrz sprawia, że okno jest bardziej szczelne, gdyż w przypadku silnych wiatrów skrzydła są dodatkowo dociskane do ościeżnicy. Z drugiej – trzeba się liczyć z tym, że takie przeszklenie trudniej jest umyć. Mimo wszystko jednak okna holenderskie mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jeśli więc podoba nam się ich wyjątkowy design, warto wziąć je pod uwagę przy wyborze przeszkleń do domu.