Okna jednoskrzydłowe – dlaczego warto je kupić?

Okna jednoskrzydłowe to dobry wybór do domu, szczególnie do pomieszczeń takich jak łazienka czy pralnia, ale nie tylko. Czym się charakteryzują okna o jednym skrzydle? 

 

Okna jednoskrzydłowe – czym się wyróżniają?

Kupując okna, bierzemy pod uwagę mnóstwo czynników – liczy się nie tylko ich wygląd, ale też funkcjonalność, parametry izolacyjne czy komfort użytkowania oraz oczywiście cena. By okno spełniało swoje podstawowe zadania, musi być solidne, szczelne, dobrze trzymać ciepło, a także płynnie się otwierać i zamykać. 

Podstawowym produktem stolarki okiennej jest okno jednoskrzydłowe, czyli takie, które ma tylko jedno skrzydło. Może się ono otwierać i/lub uchylać do góry. Przy takim przeszkleniu mamy więc do czynienia z jedną taflą szkła, która nie jest już na środku niczym dzielona. 

Okna jednoskrzydłowe, zwykle o kształcie prostokąta lub kwadratu, charakteryzują się dużą prostotą i minimalizmem. Pasują do różnego rodzaju budynków: zarówno domów jednorodzinnych, jak i bloków mieszkalnych czy kamienic. Dobrze wpasowują się w budownictwo klasyczne, jak i nowoczesne. 

Jeśli chodzi o wielkość, okna z jednym skrzydłem mogą osiągać do 1050 mm szerokości i wysokości. Wyjątkiem są okna jednoskrzydłowe balkonowe, których wymiary są większe – mają do 2300 mm wysokości. 

Podstawowa wersja okien jednoskrzydłowych jest biała, ale możemy zamówić je w różnych kolorach w zależności od producenta oraz materiału wykonania. Podobnie jak inne przeszklenia, także i przy tym rodzaju okien możemy zamontować nawiewniki, klamkę z kluczykiem, ukryte zawiasy, zaczepy antywyważeniowe czy stopniowany uchwyt.

 

Największe zalety okien jednoskrzydłowych

Eleganckie, proste, stylowe, estetyczne i naprawdę praktyczne – tak można w skrócie opisać okna o jednym skrzydle. Względy wizualne to jednak nie ich jedyna zaleta. Przede wszystkim z natury są one energooszczędne, ponieważ ramy jednoskrzydłowe dobrze przewodzą ciepło, a powietrze słabiej przenika do środka. Tym samym okno dobrze izoluje, wpływając na zmniejszanie rachunków w okresie grzewczym. 

Druga sprawa to przepuszczanie światła. Dzięki temu, że tafla szyby nie jest niczym podzielona, a tym samym ma większą powierzchnię, do pomieszczeń wpada więcej światła dziennego. Takie okno łatwiej się czyści, a nawet wpływa ono na optyczne zwiększenie przestrzeni. 

Warto też pamiętać, że brak podziału szyby daje możliwość lepszego widoku na zewnątrz bez żadnych zasłaniających krajobraz słupków. 

 

A może lepiej okno dwuskrzydłowe?

 Można powiedzieć, że decyzję dotyczącą tego, czy wybrać okno jedno- czy dwuskrzydłowe, najlepiej oprzeć na tym, jakiej wielkości ma być dane przeszklenie. Jeśli zależy nam na oknie niedużym, lepiej postawić na okno jednoskrzydłowe. W przypadku jednak, gdy jego szerokość będzie większa niż 1 metr, lepsze prawdopodobnie będzie okno dwuskrzydłowe. Szczególnie, że umożliwia ono wygodniejsze wietrzenie pomieszczenia

Okna jednoskrzydłowe mają zwykle niższą cenę niż dwuskrzydłowe. Są też łatwo dostępne. Doskonale nadają się do pomieszczeń funkcyjnych takich jak pomieszczenie gospodarcze, garaż, pralnia, spiżarnia, ale także łazienka. Nie zajmują dużo miejsca, a jednak zapewniają dostęp do światła.