Okna kolankowe – w czym są lepsze od okien dachowych?

Chociaż okna kolankowe również montowane są w dachu, znacznie różnią się od typowych połaciowych. Niestety, nie można ich wstawić wszędzie – wymagają między innymi określonego kąta nachylenia dachu. Ile kosztują i czym się wyróżniają?

 

Okna kolankowe – co warto o nich wiedzieć?

Okna kolankowe (łamane, fasadowe) to rodzaj przeszkleń, które składają się z dwóch elementów: dolnego okna pionowego i górnego montowanego w połaci dachu. Mogą one przybrać wygląd portfenetrów i ciągnąć się od podłogi do sufitu. 

Ten rodzaj okien można zaplanować w domach bezokapowych, jednak wymagają tego, by dach był nachylony pod kątem 15-90 stopni, a poddasze miało ściankę kolankową o wysokości minimum 85 centymetrów. 

 

Okna kolankowe: rodzaje i wymiary

Na rynku stolarki okiennej dostępnych jest kilka rodzajów okien kolankowych. Mogą one na przykład być podwójne (jest to zestawienie dwóch okien pionowych i dwóch dachowych obok siebie) lub balkonowe (pionowe okno stanowi wyjście na taras czy balkon). 

Okna kolankowe mogą być nieotwieralne lub otwierać się uchylnie, rozwieralnie czy uchylno-rozwieralnie. Zazwyczaj wykonywane są one z drewna klejonego bądź z dodatkiem poliuretanu lub z PCV. 

Wymiary okien kolankowych są różne i należy dopasować je do konstrukcji dachu oraz całego budynku, jednak najczęstsze z nich są następujące:

  • 60 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
  • 95 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
  • 115 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
  • 137 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm.

 

Okno kolankowe – czy to to samo co dachowe?

Właściwie zamontowane nowoczesne okna kolankowe są szczelne, trwałe i wytrzymałe, a przede wszystkim cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Nadają się więc wszędzie tam, gdzie planujemy stworzyć użytkowe poddasze – zorganizować tam pokój dla dziecka, łazienkę czy sypialnię. W czym jednak różni się od dachowego?

Przede wszystkim dzięki swojej wielkości i dwóm częściom, z których się składa, okno kolankowe daje szeroki widok na zewnątrz, zapewnia dużo światła i dobre wietrzenie. Takie okno nie tylko optycznie powiększa poddasze, ale też sprawia, że pomieszczenie wydaje się nietypowe, nowatorskie i stylowe. 

 

Cena okien kolankowych

Wszyscy, którzy planują zamontowanie w domu okien kolankowych, muszą się przygotować na spory wydatek. Wszystko zależy oczywiście m.in. od wymiarów okna, materiału wykonania oraz sposobu otwierania, jednak jeśli zdecydujemy się na PCV, cena okna kolankowego wyniesie minimum 1500 zł, zaś jeśli wybierzemy drewniane z dodatkową powłoką poliuretanową – minimum 3000 zł. 

Montaż okna kolankowego powinien być więc uzależniony od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na okna, warunków, jakie spełnia dom oraz oczywiście od naszego gustu i oczekiwań. Jeśli ten rodzaj przeszklenia szczególnie nam się spodobał, a planujemy zorganizowanie w domu użytkowego poddasza, prawdopodobnie warto postawić właśnie na okno kolankowe. 

Sprawdzą się one przede wszystkim na zacienionych działkach i w pomieszczeniach, gdzie dostęp do światła dziennego jest szczególnie istotny, np. w dziecięcym pokoju. Warto także rozważyć okno kolankowe balkonowe, które stworzy wygodne wyjście na taras czy balkon. 

Wydatek poniesiony za okno kolankowe jest niemały, jednak  trzeba pamiętać, że to koszt jednorazowy, a przeszklenie będzie cieszyć nas przez wiele lat.