Okna na wiosnę – jak je szybko umyć i wyregulować?

Okna po zimie są brudne i wymagają zwykle gruntownego czyszczenia. To dobry moment, by poza ich umyciem skupić się też na sprawdzeniu okuć – regulacja okien to bowiem podstawa ich prawidłowego funkcjonowania. Jak to zrobić?

 

Mycie okien na wiosnę 

Okna powinno się czyścić i regulować przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią. Gdy skończą się mrozy i nadchodzą pierwsze ciepłe dni, dużo przyjemniej jest stać w otwartym oknie i skupić się na jego myciu. Do tej czynności potrzebna jest zresztą odpowiednia pogoda. Nie powinno być zbyt wietrznie ani słonecznie, ponieważ takie warunki powodują zbyt szybkie wysychanie okien, co kończy się pozostawianiem smug. W czasie mycia nie może być też mroźnie, ponieważ zbyt niskie temperatury mogą sprawiać, że mokre szyby pękną

Wnioski? Najlepszy czas na usunięcie zabrudzeń z okien to dni ciepłe, ale pochmurne. Szczególnie brudne są one zwykle po zimie ze względu na smog i zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, padający śnieg i deszcz, kurz oraz… ptasie odchody. Wiosną warto więc wziąć się za ich dokładne umycie. 

Czym to zrobić? To zależy od tego, z czego wykonane są nasze okna. Jeśli z plastiku lub aluminium, najlepiej użyć do tego wody oraz łagodnego środka myjącego. Do mycia przyda się też miękka ściereczka lub wykonana z mikrofibry. 

Ważne, aby do czyszczenia okien nie wykorzystywać środków żrących, które mogłyby je uszkodzić. Do mycia okien z PCV nie poleca się też używać często stosowanej przez gospodynie domowe sody, ponieważ może ona wybielać (nadaje się tylko do białych ram). Nie należy też używać do czyszczenia profili materiałów ściernych, drapiących szczotek ani twardych zmywaków – mogą one je zniszczyć. Co więcej, tego typu produkty zastosowane na ramę okienną zwykle zostawiają w niej mikropory, w które wnika trudny do wyczyszczenia brud.

A co z oknami drewnianymi? Te wymagają nieco więcej pracy. Do ich czyszczenia lepiej wybrać przeznaczone do nich preparaty, a konserwować za pomocą mleczek do drewna. W czasie czyszczenia należy sprawdzić, czy w lakierze pokrywającym profile nie ma ubytków (mogą one prowadzić do gnicia drewna). Jeśli są, warto je od razu wyczyścić, a następnie zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i nałożyć warstwę lakieru. 

 

Konserwacja okien – wiosenny must have

O czyszczeniu okien zwykle pamiętamy, ale o ich regularnej konserwacji – już nie. Wiosna to dobry czas na to, by przyjrzeć się ważnym elementom budującym okno. Ich właściwa praca zapewni łatwe otwieranie i zamykanie przeszkleń. Co więcej, jeśli są w dobrym stanie, zapewniają oknu szczelność. O czym mowa?

  1. O uszczelkach. Z czasem uszczelki parcieją i wymagają wymiany. Jeśli zauważymy, że nasze są już stare i nie mają już dawnej elastyczności, warto je wymienić. Jeśli działają bez zarzutu, wystarczy je nasmarować wazeliną techniczną, smarem silikonowym lub specjalnym preparatem do uszczelek. Zwykle można go kupić w formie małej buteleczki z dziubkiem, więc łatwo pokryć takim produktem całą uszczelkę. 
  2. O zawiasach. Sprawdźmy, czy łatwo chodzą, czy ruchome części okuć odpowiednio pracują. Te także możemy nasmarować wazeliną, smarem lub odpowiednim olejem przeznaczonym do konserwacji okuć. 

Te kilka czynności może znacząco wydłużyć żywotność naszych okien – sprawić, że będą nie tylko lśnić czystością, ale też prawidłowo działać. Ich regulacja przede wszystkim poprawia szczelność, co przekłada się na to, że z domu nie ucieka ciepło, a my nie przepłacamy zimą za ogrzewanie.