Okna narożne – jakie są ich zalety i wady?

Okna narożne to nie tylko ozdoba budynku, ale też gwarancja, że dom będzie lepiej oświetlony światłem dziennym. Czy warto je montować? Przyjrzyjmy się plusom i minusom okien narożnych. 

 

Okno narożne – czym się wyróżnia?

Okno narożne to propozycja zarówno dla osób chcących uatrakcyjnić swój dom z widokiem na ogród czy las, jak i tych, którzy planują postawić budynek na działce widokowej. 

Takie panoramiczne przeszklenie charakteryzuje się tym, że składa się z dwóch części złączonych pod wybranym kątem. Zazwyczaj jest to kąt prosty, czyli 90º, jednak – w przypadku okien narożnych ze słupkiem – może to być równie dobrze np. 45°, 90°, 135° aż do 210°. Montuje się je w rogu budynku

Okno narożne może być wykonane z dowolnego materiału (drewno, PCV, aluminium, drewniano-aluminiowe) oraz otwierać się na różne sposoby (rozwiernie, uchylnie, uchylno-rozwiernie, przesuwnie, obrotowo ze słupkiem). 

Zwykle zdobią kuchnię, salon, gabinet lub sypialnię, umożliwiając podziwianie ładnego widoku za oknem

 

Zalety okien narożnych 

Okno narożne to przede wszystkim niebanalny element dekoracyjny. Nie tylko sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, jaśniejsze i bardziej nowoczesne, ale też wpuszcza do środka o 30% więcej naturalnego światła w porównaniu do standardowych okien. 

Jego umiejscowienie i spore rozmiary powodują, że salon czy kuchnia stanowią przedłużenie przestrzeni znajdującej się za oknem. Do tego wszystkiego nadają bryle budynku lekkości, są niebanalne i nowoczesne

 

Wady okien narożnych 

Przede wszystkim wadą okien narożnych jest ich wyższa cena oraz to, że wymagają zaplanowania już na etapie projektowania domu. Dlaczego? 

Ze względu na swoje umiejscowienie i wymiary wymagają wzmocnienia stropu, wykonania odpowiednich nadproży, a jeśli zdecydujemy się na wielkoformatowe okno, także osobnej ramy żelbetowej. To sprawia, że o wstawieniu okien narożnych trzeba myśleć zawczasu. Nie możemy ot tak po prostu zamontować ich w już istniejącym domu. 

Niestety, to nie wszystko. Okna narożne mają niższe parametry termoizolacyjne, przy czym są też bardziej narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne, przede wszystkim wiejący wiatr. Przez to specjaliści radzą, by okna narożne były przynajmniej dwukomorowe i zostały wyposażone w szyby hartowane. 

Czy więc warto montować okna narożne? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jeśli zależy nam na dobrym doświetleniu kuchni czy salonu, takie przeszklenie będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętajmy tylko, że w przypadku tak dużych okien ważne jest to, co znajduje się za nimi. Istotny jest też kierunek, na który będzie wychodzić okno narożne. Najlepiej, jeśli znajdzie się po południowej lub wschodniej stronie budynku.