Okna typu fix – gdzie się sprawdzą?

Są takie pomieszczenia w domu, w których okna nie muszą się otwierać, a już na pewno nie całe. Wtedy dobrym pomysłem jest zamontowanie okien stałych. Czym się charakteryzują? Gdzie warto je instalować?

 

Co to są okna typu fix?

Okna typu fix to inaczej okna nieotwierane lub stałe. Nie mają klamek ani okuć – to po prostu szyba w ramie zamontowana w ścianie. Mogą mieć wymiary standardowe lub nietypowe i być naprawdę ogromne. Zazwyczaj stanowią część dużego systemu okiennego, na przykład okien tarasowych lub balkonowych wychodzących z salonu, ale znaleźć je można także w innych pomieszczeniach domu, na przykład w dużych kuchniach czy jadalniach. 

W – zwykle nowoczesnych – budynkach użyteczności publicznej często stanowią witryny sklepowe, montuje się je też w biurach czy lokalach usługowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy doświetlić pomieszczenie, a także optycznie je powiększyć. 

 

Zalety i wady okien stałych 

Okna typu fix zyskują na popularności – nie tylko świetnie się prezentują, ale też są sporo tańsze od swoich otwieranych odpowiedników. Szacuje się, że za okno stałe zapłacimy aż o 20 do nawet 40% mniej niż za inne takiej samej wielkości, ale wyposażone w klamki i okucia. 

Niższa cena to jednak nie ich jedyna zaleta. Fixy mają cieńsze ramy i duże powierzchnie, które często nie są dzielone na segmenty, co skutkuje tym, że przepuszczają więcej światła dziennego. Ze względu na to, że się nie otwierają, przestrzeń w ich otoczeniu łatwiej zaaranżować. Są też dzięki temu bezpieczniejsze dla dzieci i zwierząt, a także pod kątem włamań – szczególnie, jeśli wyposażymy je w szybę klasy P4 lub P5.

Okna stałe cechują się ponadto większą szczelnością, mniej się zużywają, wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych i związanych z regulacją. Jeśli chcemy w pomieszczeniu zamontować okno o naprawdę dużych i/lub niestandardowych wymiarach, okno nieotwierane będzie w tym celu najlepszym wyborem. 

Jednak uwaga – fixy mają też swoje wady. Po pierwsze, tam, gdzie je zainstalujemy, powinno też być okno otwierane – inaczej nie będziemy mogli przewietrzyć pomieszczenia. Druga sprawa to czyszczenie – okna stałe powinny się znajdować na parterze lub niskim piętrze. W innym przypadku nie damy rady sami ich umyć i będziemy musieli wzywać do tego specjalną ekipę. 

 

Gdzie najlepiej montować okna typu fix?

Jeśli chodzi o domy prywatne, fixy o niedużych wymiarach najlepiej sprawdzą się:

  • w garażach, 
  • w komórkach,
  • w piwnicy,
  • na poddaszach w formie świetlika,
  • w spiżarni.

W takich miejscach nie ma zwykle potrzeby montowania dużych okien otwieranych. Fixy sprawią, że zaoszczędzimy pieniądze, a dodatkowo zminimalizujemy ryzyko włamania się złodziei do środka. 

Jeśli zaś chodzi o większe wymiary okien nieotwieranych, to – jak już wspomnieliśmy – dobrze jest postawić na nie w salonie, gdzie mogą łączyć go z tarasem lub balkonem (będąc częścią systemu okiennego, w którym przynajmniej jeden segment da się otworzyć). Dobrze wyglądają też w jadalni czy kuchni. W tych miejscach powiększą optycznie przestrzeń i sprawią, że w domu będzie jaśniej i nowocześniej.