Okna używane – tak czy nie?

Tanie okna, okna zza granicy, okna okazja – tak często reklamowane są okna używane. Czy warto je kupić? Sprawdźmy, jakie są ich wady i zalety oraz czym się charakteryzują okna z demontażu. 

 

Okna używane – skąd się biorą?

Czasem zdarza się, że w wyniku remontu czy przebudowy budynku wymontowuje się z niego całkiem dobre okna i wymienia na nowe, pasujące do nowego stylu domu. Te stare zaś, choć już niepotrzebne w danym miejscu, mogą posłużyć w innym – są dobrej jakości, nie są zniszczone ani uszkodzone. To właśnie okna używane, które można zakupić u wielu sprzedawców. Nazywa się je też oknami z demontażu

To, czy dane okno nadaje się do ponownego użycia, zależy w dużej mierze od tego, jak zostało zdemontowane. Czynność ta bowiem wymaga dużej wprawy, delikatności i staranności, jest dość pracochłonna, czasochłonna i kosztowna. Mimo to jednak się opłaca, a okno „z odzysku” może być potem sprzedane po niższej cenie rynkowej. 

 

Kupuj mądrze

Jeśli chcemy kupić okna używane, możemy zapytać o nie bezpośrednio u danego producenta lub poszukać profesjonalnych firm, które sprzedają tego typu przeszklenia. Mamy wówczas pewność, że okno będzie dobrej jakości. Firmy takie bowiem przygotowują, testują i odnawiają stare okna tak, by nadawały się do ponownego montażu. Wiedzą, jak dopasować odpowiedni rozmiar przeszklenia, który jest nam potrzebny, usuwają ewentualne usterki i mogą zająć się wstawieniem takich okien. 

 

Plusy i minusy okien używanych

Okna używane przede wszystkim opłaca się kupić ze względu na niższą cenę – obniżki wynoszą nawet 70%. Są więc dobrym pomysłem, gdy poszukujemy okien z natury droższych, na przykład o nietypowych kształtach (owalne, zaokrąglone u górze itp.) – wtedy wydamy na nie znacznie mniej. 

Okna z demontażu poleca się ponadto do pomieszczeń gospodarczych czy – w przypadku inwestorów – zakładów produkcyjnych. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na wyjątkowych przeszkleniach i wystarczą nam używane. 

Ostatnia zaleta to kwestia ekologii – okna „z odzysku” wpisują się w ważny i modny trend eko dzięki temu, że są ponownie używane. 

A co z wadami? Ewentualnych minusów jest więcej, chociaż nie zawsze muszą wystąpić – wiele zależy od miejsca, skąd zamawiamy używane okna. Oto one:

  • okna z demontażu mogą mieć jakieś wady, zużyte uszczelki, zniszczenia, zarysowania itp.;
  • mogą być przestarzałe względem najnowszych technologii;
  • na okna używane nie dostaniemy gwarancji tak jak na nowe, gwarancja zaś jest niezwykle istotna i umożliwia reklamowanie wadliwego produktu;
  • może się okazać, że kupimy stare okna, które wkrótce trzeba będzie wymienić na nowe – przykładowo okna z PCV nadają się do użytku przez około 20 lat.

 

Czy warto kupić okna używane?

Nie u każdego się sprawdzą, jednak jeśli poszukujemy okien tanich i nie zależy nam na tym, by były najnowocześniejsze i nowe, warto rozważyć zakup tych z demontażu. Zanim to jednak zrobimy, sprawdźmy, czy firma, która je sprzedaje, rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Upewnijmy się, czy okna są właściwie przygotowane i odnowione, czy nie mają usterek ani zarysowań. Tylko wtedy zakup może nam się opłacić.