Okna w kolorze mahoniu – do czego pasują?

Okna mahoniowe trudno przeoczyć – cechują się piękną rudawobrązową barwą i dużą trwałością. Problem w tym, że w Polsce zamiast mahoniu często sprzedaje się drewno meranti. Czym się różnią? Jak zaaranżować dom przy oknach mahoniowych? 

 

Mahoń – co to za gatunek drewna?

Mahoń to jeden z gatunków drzew egzotycznych zaliczanych do luksusowych. Wyróżnia go głęboki odcień brązu wpadający w czerwień. Ma nierówną powierzchnię, jest twardy, trudno się pali, jest odporny na warunki atmosferyczne oraz wilgoć i trwały. Na powierzchni mahoniu widać wyraźny rysunek drobnych słojów. Jego ciężar właściwy to zazwyczaj około 600-819 kg/m3, ale zależy to od jego rodzaju. 

Mahoń można bowiem pozyskać z różnych gatunków drzew, jednak w Polsce mamy do czynienia zwykle z dwoma jego rodzajami:

  1. Mahoń afrykański – pozyskiwany z m.in. grusz afrykańskich. Bardziej dostępny i tańszy.
  2. Mahoń amerykański – pozyskiwany z mahoniowca. Uznawany za bardziej szlachetny, a więc także droższy. 

Z mahoniu wytwarza się rozmaite rzeczy – nie tylko meble, podłogę czy okna, ale też elementy łodzi oraz instrumenty muzyczne. 

 

Mahoń czy merandi?

Nie każdy o tym wie, ale na polskim rynku pod nazwą „okna mahoniowe” kryją się zazwyczaj okna wykonane z innego gatunku drewna – meranti. Jest ono wprawdzie kolorystycznie często podobne do mahoniu (sprowadzane z Indonezji bywa barwione), jednak nie jest z nim równe pod względem parametrów technicznych. Meranti pod kątem odporności porównuje się raczej do drewna sosnowego, gdyż ma od prawdziwego mahoniu zwykle niższą gęstość. 

 

Aranżacja okien mahoniowych w domu

Jeśli zdecydujemy się w domu na okno o rudawobrązowym odcieniu mahoniowym, musimy je umiejętnie dopasować do wnętrz. Mahoń jest bowiem dość wyrazisty i źle zaaranżowany może wyglądać kiczowato lub przytłaczająco.

Trzeba jednak dodać, że mahoń – ze względu na pochodzenie surowca, ale i jego prezencję – jest drewnem szlachetnym i nobliwym. Dobrze odnajdzie się we wnętrzach luksusowych, klasycznych, tradycyjnych oraz kojarzących się ze stylem kolonialnym: nawiązującym do wnętrz indyjskich, afrykańskich, australijskich czy oceanicznych. 

Okna mahoniowe z zewnątrz będą współgrały na przykład z zieloną dachówką i beżową elewacją. W środku możemy postawić na kontrast, malując ściany na jaśniejsze odcienie, lub pozostać przy nieco ciemniejszych. Grunt, by te ostatnie nieco rozjaśnić, planując w pomieszczeniu jaśniejsze dekoracje oraz dobre oświetlenie. Kolory pasujące do mahoniu to m.in.: zielony, beżowy, szary, brzoskwiniowy oraz łososiowy. 

 

Czy warto kupić okna mahoniowe?

Drewno egzotyczne jest sporo droższe od standardowego polskiego, za które z kolei zapłacimy więcej niż za okna plastikowe. Wybierając okna mahoniowe trzeba się więc liczyć z większym wydatkiem. Jak już wspomnieliśmy, w Polsce pod szyldem okien mahoniowych sprzedawane są zwykle okna meranti, które z kolei odbiega od niego trwałością. 

Jeśli jednak głęboka i wyrazista kolorystyka mahoniu (lub meranti) to to, czego szukamy, to zdecydowanie warto na nią postawić. Okna to przecież zakup na lata i powinny cieszyć nasze oczy (oraz dobrze funkcjonować) przez długi czas!