Okno nad blatem w kuchni – czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Okno nad blatem kuchennym daje sporo możliwości aranżacyjnych. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, warto dowiedzieć się, z jakimi możliwościami, jak i wadami się wiąże. 

 

Okno nad blatem kuchennym – ważne informacje 

Ślepe kuchnie, czyli pozbawione okien, odeszły już w niepamięć. Te budowane i planowane współcześnie prawie zawsze mają dostęp do światła dziennego. Dzięki temu są widne, wygodne i wyglądają przestronnie. 

Nie inaczej jest w przypadku okna znajdującego się nad kuchennym blatem. Gotowanie przy jednoczesnej możliwości wyglądania przez szybę jest przyjemne, relaksujące i zdrowsze dla oczu. Szczególnie, jeśli za oknem mamy dostęp do zieleni: ogrodu, parku lub drzew. 

Nie bez znaczenia jest też wspomniany już dostęp do światła dziennego. O ile kuchnia nie znajduje się od strony zachodniej i nie nasłonecznia się za dnia, przygotowywanie posiłków bez potrzeby zapalania sztucznego oświetlenia jest nieocenione. 

Trzeba też dodać, że okno nad blatem optycznie powiększa przestrzeń, ale faktycznie… ją zabiera. W miejscu okna moglibyśmy na przykład powiesić szafki lub półki. Warto o tym pamiętać w przypadku małych kuchni. 

 

Zanim zdecydujesz się na okno nad blatem kuchennym 

O czym trzeba pamiętać, decydując się na blat pod oknem w kuchni? Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Sposób otwierania okna. Najlepiej wybrać standardowe okno uchylno-rozwierne lub przesuwne. W tym drugim przypadku otwieranie przeszklenia nie będzie wymagało przesuwania rzeczy, które znajdują się na blacie. Możemy też zamontować tzw. fixy, czyli okna stałe (nieotwieralne). Ta opcja nie jest jednak polecana, jeśli w kuchni nie ma innych, otwieralnych okien – w innym przypadku nie będziemy mogli przewietrzyć pomieszczenia. 
  2. Wysokość blatu. Dla ergonomicznej pracy w kuchni blat roboczy powinien znajdować się 13 cm poniżej linii łokci. 
  3. Szerokość blatu. Jeśli mówimy o blacie roboczym, wystarczy 60 cm szerokości. Możemy jednak zaplanować blat tak, by tworzył kącik jadalny. Wówczas powinien mieć przynajmniej 80 cm i nie może być zabudowany u dołu szafkami czy szufladami, by pozostawić miejsce na nogi. 
  4. Ochrona przestrzeni. Parapet i ścianka nad blatem powinna zostać pokryta wodoodpornym materiałem.
  5. Wystające elementy. Jeśli zdecydujemy się na zlew w miejscu blatu, armatura nie powinna blokować otwierania okna
  6. Czyszczenie. Okno nad blatem w kuchni będzie się szybko brudzić i chlapać. Szczególnie, jeśli będzie się też przy nim znajdował zlew. Aby przeciwdziałać temu problemowi, możemy zakupić szybę z powłoką samoczyszczącą, która ułatwia mycie. 
  7. Połączenie z parapetem. Blat pod oknem może wykluczać parapet, łączyć się z nim lub znajdować pod nim. W przypadku ostatniego rozwiązania parapet będzie tworzył półkę, na której możemy postawić zioła, książki lub przyprawy. 
  8. Jeśli mamy za oknem w kuchni nieładny widok, ale zależy nam na przeszkleniu w tym miejscu, możemy zamówić okno horyzontalne. Charakteryzuje się ono tym, że jest długie, ale wąskie. Można je zaplanować nad blatem lub wyżej, na przykład pod sufitem.