Porównanie: rolety zewnętrzne PCV i aluminiowe 

Rolety zewnętrzne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (PCV) lub aluminium. Każdy z tych materiałów cechuje się nieco innymi parametrami. Rolety zewnętrzne PCV są tańsze, za to aluminiowe – bardziej wytrzymałe. Czym jeszcze się różnią? Co wybrać?

 

Rolety zewnętrzne – funkcjonalność i wygoda 

Myśląc o roletach do domu, często mamy na myśli te wewnętrzne, najczęściej materiałowe. Tymczasem to nie jedyna możliwość. Na rynku dostępne są również rolety zewnętrzne, które, choć droższe, charakteryzują się ogromną funkcjonalnością. 

Rolety zewnętrzne mogą bowiem stanowić prawdziwy pancerz budynku, chroniąc go przed włamywaczami. Zapewniają też komfort cieplny, izolują od hałasów, ale również pomagają osłonić wnętrze przed nagrzaniem latem. Są wybierane nie tylko do domów, ale też do mieszkań, a różnorodność modeli daje szerokie pole wyboru.

Jedną z zasadniczych decyzji, które przyjdzie nam podjąć przy wyborze rolet zewnętrznych, to materiał, z którego je wykonano: aluminium lub tworzywo sztuczne. Sprawdźmy, czym się różnią. 

 

Rolety zewnętrzne z PCV czy aluminiowe?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, które rolety zewnętrzne wybrać – te wykonane z aluminium czy z PCV – podstawowym kryterium wyboru będzie na pewno cena oraz jakość rolety. Nie oznacza to oczywiście, że te tańsze muszą być od razu złej jakości, jednak w tym przypadku droższe, czyli aluminiowe, są po prostu bardziej wytrzymałe.

Rolety zewnętrzne aluminiowe, skoro już o nich mowa, mogą być nawet dwukrotnie droższe niż plastikowe. Na jednym oknie różnica nie będzie aż tak odczuwalna, jeśli jednak zamierzamy wyposażyć w rolety wszystkie okna w mieszkaniu bądź domu, koszt może być znaczący. 

Wyższa cena rolet zewnętrznych aluminiowych idzie jednak w parze z ich trwałością. Materiał ten sprawia bowiem, że roletę trudniej jest zniszczyć, a tym samym stanowi ona zabezpieczenie przed włamywaczami. Oczywiście każdą roletę da się sforsować, jednak aluminiowa nie dość, że dłużej będzie się opierała ewentualnym atakom, to jeszcze próby włamania w jej przypadku wiążą się z generowaniem większego hałasu, co może zaalarmować sąsiadów. 

Aluminium dobrze ponadto „znosi” niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak grad czy silny wiatr, a nawet pioruny. Nie blaknie pod wpływem słońca i nie odkształca się w wyniku wysokich temperatur, jak może to mieć miejsce w przypadku rolet zewnętrznych wykonanych z PCV. 

Czy to wszystko oznacza, że rolety aluminiowe są lepsze niż plastikowe? Niekoniecznie! Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od tego, na czym nam zależy. Jeśli chodzi o wspomnianą już cenę, mniej zapłacimy na pewno za rolety zewnętrzne plastikowe. Nie znaczy to wcale, że takie rolety są złe – wprawdzie stanowią słabszą barierę antywłamaniową, ale z powodzeniem osłonią wnętrze domu czy mieszkania przed słońcem, poprawią komfort cieplny zimą, ochronią przed hałasami czy zabezpieczą sypialnię przed światłem latarni nocą. Zrobią więc wszystko to, co rolety aluminiowe – z tą różnicą, że będą od nich mniej wytrzymałe. 

Co więc wybrać? Decyzja jak zwykle należy do klienta. Przy wyborze kierujmy się naszymi potrzebami i wybierajmy mądrze – najlepiej postawić na wiodących producentów, którzy dadzą nam odpowiednie gwarancje, np. Drutex.