Przeprowadzasz remont? Zabezpiecz okna!

Stolarka okienna w czasie remontu wymaga szczelnego zabezpieczenia przed kurzem, pyłem, wilgocią i wszelkiego rodzaju substancjami, które mogłyby uszkodzić lub ubrudzić ramy lub szyby. Jak je ochronić i dlaczego to takie ważne?

 

Dlaczego warto okryć czymś okna?

Podczas remontu często zdarza się, że coś się zabrudzi, porysuje lub zniszczy. Zanim zaczną się prace, najlepiej jest zakryć folią podłogę i drzwi, wynieść meble i wszelkie przedmioty, które stoją w pomieszczeniu przeznaczonym do remontowania. W niebezpieczeństwie są też okna.

Najczęściej grozi im zachlapanie klejem lub farbą, które – gdy zaschną – trudno jest zmyć. Zazwyczaj wymagają wówczas szorowania, a to z kolei może prowadzić do zarysowania ramy okiennej lub szyby. 

Szkodliwe dla okien są także tynki cementowe i gipsowe o zasadowym pH, które – w połączeniu z wilgocią – mogą powodować niszczenie powłoki okuć okiennych. Najgorzej reaguje na taki duet powłoka cynkowa, która może wykształcić wtedy tak zwaną „białą rdzę”. 

W pobliżu niezabezpieczonych okien lepiej też nic nie szlifować, gdyż powstający wtedy kurz i pył po połączeniu z wilgocią w powietrzu może osiadać na okuciach i w ten sposób uszkadzać je, a nawet powodować ich zbyt wczesne zużycie. 

Wnioski? Okna należy przed remontem zabezpieczyć. W tym celu najlepiej wybrać się do sklepu z artykułami budowalnymi. 

 

Co będzie potrzebne?

Podstawą jest zakup folii malarskiej oraz papierowej taśmy – dostaniemy ją w kolorze niebieskim lub żółtym. Zaletą takiej taśmy jest to, że możemy ją bardzo łatwo przyklejać i odklejać, a ona nie zostawi nieestetycznych śladów kleju. 

Dobrze jest też kupić zastępczą klamkę… ale o tym za chwilę. 

 

Jak zabezpieczyć okna?

Gdy już mamy potrzebne materiały, możemy nimi zabezpieczyć okno. W tym celu oklejamy całość folią i szczelnie mocujemy za pomocą taśmy do ramy okiennej. Dzięki temu chroniona będzie rama, szyba i okucia, które także mogłyby ucierpieć w trakcie remontu. 

Jeśli się jednak tak zdarzy, że w czasie prac okno się czymś pobrudzi, najlepiej jest od razu je umyć i nie czekać, aż plama zaschnie. Okno myjemy za pomocą miękkiej szmatki oraz wody z odrobiną łagodnego detergentu.

Warto dodać, że w czasie remontu dom należy wietrzyć. Dlatego wszystkie okna w domu nie mogą być szczelnie oklejone i zamknięte. Aby nie zniszczyć klamek, warto je z okien wcześniej odkręcić i kupić w sklepie budowlanym jedną dodatkową – zastępczą. Taka robocza klamka będzie nam służyć do dokręcania do okna, które akurat chcemy otworzyć. Nie będziemy się wtedy martwić, że się pobrudzi lub uszkodzi. 

 

Dlaczego ważne jest wietrzenie?

W czasie remontu powietrze jest przesycone wilgocią. Mieszanie tynków, wylewek czy zapraw zawsze wymaga użycia wody. W efekcie kondensacja pary wodnej może przyczyniać się do powstawania rdzy na elementach okuć okiennych – z tego powodu w trakcie prac wykończeniowych trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu domu. 

 

Co zrobić z oknami po remoncie?

Przede wszystkim odkleić folię z taśmą i upewnić się, że okna nie uszkodziły się ani nie pochlapały. Warto je umyć z kurzu i pyłu. To też dobry moment, by przyjrzeć się uszczelkom i zawiasom. Te pierwsze możemy nasmarować wazeliną techniczną lub specjalnym środkiem zabezpieczającym, drugie zaś – wyregulować i także nasmarować dla płynnego działania.