Rodzaje okien skandynawskich – na które się zdecydować?

Eleganckie, proste, solidne i funkcjonalne – takie są okna skandynawskie. Co je wyróżnia i dlaczego Szwedzi czy Norwegowie najczęściej się na nie decydują? Ma to związek z warunkami pogodowymi panującymi w ich krajach!

 

Co to są okna skandynawskie?

Możemy je znaleźć także pod nazwą „okna szwedzkie” lub „norweskie”. Tym, co je wyróżnia na pierwszy rzut oka, jest to, że w odróżnieniu od typowych okien otwierają się nie do środka, lecz na zewnątrz. To cecha, która sprawdza się m.in. w niedużych pokojach, ponieważ okna nie zabierają wówczas miejsca w środku. Dodatkowo możemy dowolnie aranżować wokół nich przestrzeń, na przykład na parapetach, bez konieczności przesuwania doniczek czy firanek, gdy chcemy je otworzyć.

Otwieranie na zewnątrz budynku ma jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę: taka konstrukcja zapewnia oknom skandynawskim dużo większą szczelność. Dzieje się tak, ponieważ silny wiatr dociska skrzydła okienne do ramy. Silne podmuchy wiatru, sztorm czy śnieg to wcale nierzadkie warunki pogodowe Szwecji czy Norwegii – nic więc dziwnego, że Skandynawowie masowo stosują w swoich krajach właśnie taki typ okien.

Poza szczelnością okna skandynawskie wyróżniają się także solidnością i trwałością. Często z powodzeniem służą mieszkańcom domu około 40 lat. Dodatkowo dobrze izolują od dźwięków pochodzących z zewnątrz – szacuje się, że o 1/3.

To jeszcze nie koniec cech typowych dla tego typu okien. Coś, co odróżnia je od innych, to możliwość obracania się o 180° w pionie lub poziomie. Ta nietypowa funkcja sprawia, że okna bardzo łatwo jest umyć.

Na koniec charakterystyki okien szwedzkich dodajmy, że łatwo je zachować w czystości także po wewnętrznej stronie – wzmożona szczelność sprawia, że praktycznie nie wymagają mycia od środka (jest to konieczne przy oknach otwieranych do wewnątrz w systemie Euro).

 

5 rodzajów okien skandynawskich

W zależności od systemu otwierania wyróżniamy następujące rodzaje okien skandynawskich:

  1. Topswing, czyli okna z poziomą osią obrotu. Jest to jeden z najpopularniejszych typów okien skandynawskich. Charakteryzuje się możliwością otwierania na zewnątrz w poziomie o kącie 180°. Skrzydło ma wbudowaną blokadę, która zabezpiecza je przed otwarciem na przykład przez dzieci, a także taką, która umożliwia zablokowanie go w dwóch położeniach.
  2. Sideswing, czyli okna z pionową osią obrotu. Ten typ okien działa tak jak opisany wcześniej, jedyną różnicą jest to, że obraca się w pionie.
  3. Drehkip, czyli okna uchylno-rozwierne. Można je otworzyć do wewnątrz lub uchylić.
  4. Sidehengslet, czyli okna rozwierne. Otwierane na zewnątrz. Mają blokadę rozwarcia.
  5. Topphengslet, czyli okna piwniczne. Również otwierają się na zewnątrz. Skrzydło takiego okna można zablokować w jednym położeniu.

 

Okna skandynawskie – czy warto je montować?

Okna skandynawskie wprawdzie nie są tanie, ale możemy mieć pewność, że posłużą nam przez wiele lat. Pomogą zaoszczędzić zimą na ogrzewaniu dzięki swojej szczelności. Są przy tym bardzo eleganckie i wyróżniają się typową dla Skandynawii prostotą. Zwykle wykonuje się je w drewnie litym, jednak u wielu producentów kupimy je także w wersji PCV.

To inwestycja, która się opłaci. Jeśli nie mamy pewności, czy się u nas sprawdzą, najlepiej jest zamontować jedno okno skandynawskie na próbę, w jednym z pomieszczeń domu. Prawdopodobnie z czasem zdecydujemy się na kolejne… i kolejne!