Samoistne pęknięcia szyb w oknach plastikowych – jak im zaradzić?

Szyba w oknie w domu nagle ci pękła i nie wiesz dlaczego? Powodów takiej sytuacji może być wiele, ale większość z nich sprowadza się do jednego: nierównomierne nagrzanie szkła. Jak przeciwdziałać samoistnym pęknięciom? Radzimy!

 

Dlaczego szyby pękają samoistnie?

Nierównomierne nagrzanie szkła w oknie powoduje, że w szybie zespolonej powstają naprężenia wewnętrzne. Temperatura w komorach wzrasta wtedy nawet do 90°C. Jeśli w tej sytuacji jedna z krawędzi niehartowanej szyby float będzie chłodniejsza o ponad 30°C od reszty, powstaje pęknięcie

Pęknięcie termiczne szyby może być spowodowane następującymi czynnikami:

  • nagrzanie w wyniku operowania promieni słonecznych,
  • nagrzanie od lampy, kaloryfera lub grzejnika,
  • meble ustawione zbyt blisko szyby,
  • zasłony powieszone zbyt blisko szyby – utrudniają cyrkulację powietrza (należy zostawić między szkłem a zasłoną minimum 25 mm przestrzeni). 

Bywa, że szyba pęka dlatego, że była uszkodzona na krawędzi. Niestety, taka sytuacja nie jest możliwa do wcześniejszego zauważenia, ponieważ uszkodzenia znajdują się we wrębie szklenia skrzydła i nie są widoczne przez listwy przyszybowe. 

 

Po czym poznać, że to pęknięcie termiczne?

Jeśli chcemy „na oko” sprawdzić, czy pęknięcie na szybie wiąże się z różnicami temperatur, możemy to zrobić z łatwością. Pęknięcia termiczne mają bowiem charakterystyczne cechy:

  • zaczynają się od brzegu szyby pod kątem 90°,
  • prowadzą w głąb tafli szyby,
  • mogą wielokrotnie zmieniać kierunek, tworząc chaotyczny szlaczek na powierzchni szkła,
  • zdarza się, że mają wiele końców (a każdy biegnie w innym kierunku).

 

Co robić, jeśli szyba sama pęknie?

Dawniej sprawa była prosta: uszkodzoną szybę zgłaszało się szklarzowi, a ten wymieniał ją na nową. Obecnie najprościej jest zwrócić się o poradę i pomoc do firmy, która sprzedała nam okno. Skontaktuje się wtedy z nami ekspert, który przyjedzie ocenić szkodę i sprawdzić, co jest jej powodem. 

Niezależnie od tego, czy szybę przyjdzie nam wymienić na gwarancji, czy nie, specjalista najpierw ją dokładnie wymierzy i zamówi u producenta. Gdy będzie gotowa, będzie można ją zamontować, usuwając uszkodzoną. 

Uwaga, nie rekomendujemy samodzielnej wymiany szyby w oknie. W przypadku pakietów zespolonych bowiem może to spowodować, że okno nie będzie szczelne, a więc nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji!

 

Chroń szyby przed samoistnym pęknięciem!

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko powstawania pęknięć termicznych, powinniśmy chronić szyby w oknach przed nagłymi zmianami temperatur. W tym celu nie nagrzewajmy ich grzejnikami, suszarkami, mocnymi lampami czy kaloryferami, nie stawiajmy tuż obok nich mebli, nie wieszajmy zbyt blisko zasłon.

Warto dodać, że szyby ze szkła hartowanego lub półhartowanego znacznie rzadziej ulegają zniszczeniom, także spowodowanym działaniem wysokich temperatur. W wyjątkowych okolicznościach warto więc rozważyć wymianę szyby na mocniejszą.