Szprosy – ciekawe urozmaicenie okien

Szprosy w oknach Drutex Gryfice
Szprosy są charakterystycznym i bardzo popularnym elementem dekoracyjnym okien. Spotkać je można zarówno w budynkach starszych, stylizowanych na wiejskie posiadłości, kamienicach, ale też w nowych budynkach. Szprosy urozmaicają wygląd okien, podkreślają wyjątkowy styl budynku i nadają mu niepowtarzalny charakter. Wyróżniamy cztery rodzaje szprosów, trzy z nich pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, są to:
Szprosy wiedeńskie – zwane też naklejanymi. Jak nazwa wskazuje są to listewki naklejane na szyby po zewnętrznych stronach, często posiadają wewnętrzna ramkę aluminiową, dzięki której jeszcze lepiej imitują podział okna.
Szprosy wewnątrzszybowe – umieszcza się je wewnątrz pakietu szybowego, są na stałe zamontowane w ramce szybowej. Ten rodzaj szprosów jest najłatwiejszy w utrzymaniu w czystości.
Szprosy zawieszane – mocowane na specjalnych okuciach, ich zaletą jest łatwość demontażu np. na czas mycia okna.
Szprosy stałe to jedyny rodzaj szprosów, który poza funkcją dekoracyjną pełni też funkcję konstrukcyjną – poprawiają sztywność okna, a także stanowią dodatkową ochronę przed włamaniem. Szprosy konstrukcyjne dzielą skrzydło na mniejsze kwatery, w których montowane są szyby. Wadą szprosów stałych jest pogorszenie izolacyjności okien oraz, ze względu na stosunkowo dużą szerokość, zmniejszenie ilości światła wpadającego przez okna.
Szprosy, aby w pełni wykorzystać ich potencjał dekoracyjny, powinny być bardzo dokładnie dobrane do stylu w jakim powstał budynek. W przeciwnym razie zamiast zdobić mogą negatywnie wpłynąć na wygląd naszego domu.
W naszym konfiguratorze oferujemy Państwu wysokiej jakości szprosy wewnątrzszybowe. Szprosy dostępne są w czterech rozmiarach oraz rożnych kolorach takich jak biały, złoty oraz różne rodzaje drewna.Jeżeli nie są Państwo zdecydowani jaki rodzaj szprosów będzie najlepiej pasował do Państwa okien zapraszamy do naszego salonu w Gryficach. Nasi konsultanci służą pomocą i radą.