Urządzasz dom w stylu rustykalnym? Sprawdź jakie okna do niego pasują

A gdyby tak urządzić dom lub mieszkanie w przytulnym stylu przywodzącym na myśl wiejską chatkę? Wbrew pozorom taki wystrój też może być nowoczesny! Jak go stworzyć i dopasować do niego okna? 

 

Przytulna przestrzeń

Styl rustykalny wcale nie jest stylem wiejskim, który kojarzymy głównie z przaśnymi elementami wystroju, „gryzącymi” się kolorami, sfatygowanymi meblami i zagraconymi wnętrzami. Faktycznie „rustic” znaczy „wiejski”, jednak kojarzący się raczej z wiejskimi willami i dawnymi dworkami z przełomu XIX i XX wieku, a nie starymi, biednymi chatami. 

Odtworzenie klimatu wiejskich domków sprzed lat jest możliwe nie tylko w drewnianych wolnostojących budynkach, ale też w mieszkaniach. Wszystko bowiem opiera się na właściwym doborze dodatków tworzących wystrój. Wymaga to dużej dozy wyczucia stylu, jednak ten wysiłek się opłaca, ponieważ pozwala uzyskać przestrzeń nie tylko przytulną, ale też komfortową.

Przede wszystkim ważne są ciepłe, stonowane odcienie, naturalne materiały, meble stylizowane na stare, a także dodatki wiklinowe, drewniane czy ceramiczne. Ich uzupełnieniem są dodatki kraciaste, kwieciste i ludowe wzory. Kolory, po które sięga się w stylu rustykalnym, to barwy ziemi – przede wszystkim brązy i zielenie. Świetnie współgrają one z bielą i beżem, a także surową cegłą, elementami wykonanymi z żelaza czy miedzi. 

W efekcie powstaje wnętrze, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. To między innymi z tego powodu styl rustykalny pokochali także mieszkańcy dużych miast. 

 

Okna w stylu rustykalnym

Każdy, kto kiedykolwiek kupował okna lub próbował rozeznać się w ich rodzajach, wie, że na rynku istnieje ich ogromny wybór. Możemy dobierać nie tylko kształt i wielkość okien, ale też poszczególne elementy, z których są zbudowane, materiały, które je tworzą, jak również sposoby, na które można je otwierać. Możliwości jest naprawdę sporo. Jak zatem wybrać takie, które będą pasować do wnętrz w stylu rustykalnym?

Uważa się, że podstawą jest ich wygląd, a przede wszystkim materiał wykonania. W styl rustykalny najlepiej wpasowują się okna drewniane lub białe

Jeśli chcemy zaś zaoszczędzić, możemy postawić na okleinę drewnopodobną, udającą na przykład dąb, orzech czy sosnę. Widoczne słoje takiej okleiny będą świetnym dopełnieniem wnętrza. Imitacja drewna jest nie tylko tańsza, ale też łatwiejsza w pielęgnacji niż prawdziwe drewno, które wymaga regularnego konserwowania. 

Jeśli chodzi o wielkość okien, poleca się raczej duże, które wpuszczają do środka sporo światła dziennego. Mogą mieć standardowy kształt, być trójkątne lub mieć owalną górę. W styl rustykalny świetnie ponadto wpisują się szprosy, czyli listewki dzielące okno na mniejsze pola. 

Jeśli zaś chcemy, by nasz dom był bardziej nowoczesny, możemy postawić na tak zwany „modern rustic”. Pasują do niego duże, szare okna wykonane z aluminium. 

 

Ozdoby okna w stylu rustykalnym

Jak już wspomnieliśmy, najlepsze będą kolory stonowane – jeśli planujemy zawieszenie firanek lub zasłon, sprawdzą się do tego naturalne materiały w jednolitych barwach. Z drugiej strony, jeśli reszta dodatków w pomieszczeniu nie jest zbyt wyrazista, możemy postawić na zasłony w motywach kwiatowych lub geometrycznych. 

W dzisiejszych domach standardem są już żaluzje lub rolety. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dopasować je do stylu rustykalnego. Okno z roletami jest nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne. W tym stylu sprawdzą się m.in. rolety rzymskie lub typu dzień-noc utrzymane w kolorystyce ziemi, czyli zieleni lub brązie, bądź innych stonowanych barwach, na przykład bieli, szarości czy beżu. Jeśli zaś chodzi o żaluzje, najlepsze będą drewniane.