Wybierasz okno do domu? Oto typy okien ze względu na ich konstrukcję, które masz do wyboru!

Inne okno będzie dobre do salonu, a inne – do poddasza czy doświetlenia przedpokoju. Zanim zaplanujesz montaż okien, zobacz, które sprawdzą się najlepiej w twoim domu. Oto typy okien różniące się między sobą konstrukcją. 

 

Okna zespolone

Można się z nimi spotkać też pod nazwą „okna szwedzkie”, „norweskie” lub „skandynawskie”.  W przeciwieństwie do okien w systemie Euro otwierają się one na zewnątrz, co daje więcej możliwości aranżacyjnych w domu w ich pobliżu, na przykład na parapetach. Charakterystyczne jest w nich także to, że zastosowany w nich mechanizm obrotowy pozwala obrócić skrzydła okien zespolonych o 180 stopni. Ułatwia to ich czyszczenie. 

Okna jednoramowe

Najczęściej kupowane okna jednoramowe zbudowane są z ramy i pojedynczych skrzydeł. Mogą być one wykonane z PCV, aluminium, drewna litego lub trzech warstw drewna, które są ze sobą sklejone. Jedno- lub wielokomorowe szyby są tutaj połączone uszczelką i otwierają się do wewnątrz. Budowa szyb sprawia, że okna jednoramowe mają dobre parametry cieplne

 

Okna ościeżnicowe

To inaczej okna polskie. Niegdyś montowano je na niskich kondygnacjach budynków lub w wiejskich domkach. Charakteryzują podwójnymi skrzydłami okiennymi. Te, które otwierają się do wewnątrz, można na lato zdemontować. Drugie otwierają się na zewnątrz. Niestety, ze względy na słabą termoizolacyjność obecnie nie są już zbytnio stosowane. 

Okna skrzynkowe

To także przykład tradycyjnej stolarki okiennej. Ich rozdzielone podwójne skrzydła otwierają się do środka budynku, natomiast rama tworzy skrzynkę zbudowaną z krosna i ościeżnicy. Zazwyczaj skrzydła wewnętrzne są nieco większe niż zewnętrzne. Podobnie jak w przypadku okien ościeżnicowych również skrzynkowe to relikt przeszłości – obecnie już się ich nie montuje, chyba że w zabytkowych budynkach lub tych, które są stylizowane na historyczne. 

 

Okna krosnowe

Można je poznać po pojedynczym skrzydle montowanym w pojedynczej ramie – krośnie. Często są to okna stałe (nieotwieralne), rzadziej – otwierają się do wewnątrz pomieszczenia. One także są współcześnie rzadko stosowane – mają słabe parametry cieplne. Spotkamy je głównie w zabytkowym budownictwie. 

 

Specjalne rodzaje okien

Poza wcześniej wymienionymi, charakterystycznymi typami okien, warto też wspomnieć o następujących:

  • wole oko – to bardzo ciekawy i łatwy do rozpoznania typ okien, ponieważ wygląda jak… admiralska czapka. Ma owalny lub okrągły kształt, nieduże rozmiary i często występuje w ozdobnym obramowaniu. Wole oko często znajduje się nad drzwiami lub na poddaszach – tam, gdzie chcemy doświetlić pomieszczenie, ale nie możemy zamontować normalnego okna;
  • okna połaciowe – to okna wbudowane w połać dachu, zazwyczaj otwierane w sposób obracany dookoła swojej poziomej osi;
  • lukarna – okno wystające ponad dachem, doświetlające poddasze;
  • świetliki – to malutkie okienka, czasem o kopułowym kształcie, wbudowane w poziome płaszczyzny. Doświetlają najczęściej hale i magazyny;
  • okna balkonowe – umożliwiają wyjście na balkon, zwykle są duże, wykonane z drewna, aluminium, PCV lub materiałów łączonych.