Wymiana okna na nowe – kiedy jest konieczna?

Wypaczone ramy, nieszczelność, niemożliwe do naprawienia usterki – to tylko niektóre powody, przez które warto pomyśleć nad wymianą okna na nowe. Wyjaśniamy, kiedy warto kupić nowe przeszklenie. 

 

Żywotność okien 

Okna, które są dobrej jakości, będą dobrze funkcjonować przez lata. Jak długo – to zależy m.in. od tego, kiedy i jak często ich używamy, jakie warunki atmosferyczne panują w naszej okolicy, czy zostały prawidłowo wyprodukowane i zamontowane, a także – oczywiście – od tego, z czego je wykonano. 

Tak, to właśnie materiał wykonania pełni tutaj ogromną rolę. Przykładowo okna PCV powinny dobrze działać przez mniej więcej 20 lat (chociaż zwykle funkcjonują nawet dłużej), natomiast drewniane – bagatela! – 50-60 lat (a nawet, według wielu źródeł, do… 150 lat!). Jeśli chodzi o okna drewniane, na ich żywotność w dużej mierze wpływa regularna, właściwie wykonywana konserwacja. 

W końcu jednak każde okno musi się „poddać”. Zużyte elementy często można po prostu wymienić bez wymiany całego okna. Są jednak takie sytuacje, kiedy nie obędziemy się bez kupna nowego przeszklenia. Co powinno być dla nas sygnałem do wybrania się do salonu stolarki okiennej lub marketu?

 

Okno ma wypaczone ramy

Jeśli okno służy nam już od dłuższego czasu, może się zdarzyć, że jego rama jest wypaczona. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rama okna jest krzywa, przystawmy do jej płaszczyzny poziomicę. Odchylenie większe niż 3 mm na płaszczyźnie długości 1 metra oznacza, że okno powinno zostać wymienione.

Oczywiście możemy próbować uszczelnić okno za pomocą nowych uszczelek i regulować docisk skrzydła do ościeżnicy, jednak takie zabiegi pomogą na krótko. Prędzej czy później czeka nas kupno nowego przeszklenia. Bez tego do domu będzie wpadać chłód z zewnątrz, a ze środka – uciekać ciepłe powietrze. 

Jednak uwaga: jeśli rama jest krzywa w nowym oknie, to znak, że przeszklenie ma wadę fabryczną, jeśli zaś w kilkuletnim – mamy do czynienia ze źle zamontowanym oknem. 

 

Okno jest nieszczelne

Nieszczelność okna to problem często spowodowany opisanym wcześniej wypaczeniem ramy. Jednak to nie jedyna przyczyna. Inne to na przykład uszkodzenie systemu blokowania czy uszkodzenie mechaniczne ramy. 

Bywa, że wystarczy wymienić tylko jakiś element okna, który szwankuje, by przeszklenie znów izolowało termicznie i akustycznie. Poważniejsze wady kwalifikują jednak do wymiany okna na nowe. W innym przypadku czekają nas wyższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ nieszczelne okno będzie przepuszczać powietrze i wychładzać dom. 

 

Okno jest uszkodzone

Tego typu usterki są zwykle czymś oczywistym. Powstają na skutek próby włamania, uderzenia czymś ciężkim np. przez dziecko, a także w wyniku pożaru czy nieszczęśliwego wypadku (typu upadająca gałąź). 

Pamiętajmy przy tym, że drobne usterki nie muszą wcale oznaczać konieczności wymiany całego okna. Przykładowo uszczelki z czasem się zużywają i wówczas trzeba zakupić nowe. Trochę trudniejsza sytuacja jest w przypadku zbitej szyby – jeśli zbiła się jedna, a druga nie, zwykle i tak trzeba wymienić całe przeszklenie.  

 

Okno źle wygląda 

Zażółcenia, wypaczenie koloru, zmatowienia, plamy, które nie dają się usunąć… Jeśli okno nie wygląda estetycznie, czas pomyśleć o jego wymianie. Może się też tak zdarzyć, że zmieniamy wystrój domu lub pomieszczenia i chcemy dopasować do niego wygląd okna. To też dobry powód, by kupić nowe przeszklenie, wpisujące się w styl otoczenia.