Z jakich materiałów mogą być wykonane okna balkonowe?

Przy wyborze okien zazwyczaj w pierwszej kolejności zastanawiamy się, jaki wybrać kolor ramy, jaką chcemy szybę i jaką wielkość ma mieć samo okno. Interesuje nas też sposób otwierania i zamykania. Przy tych wszystkich parametrach jeszcze jeden jest niezwykle istotny: materiał, z którego powstanie profil. To od niego w dużej mierze zależy zarówno to, jak okno będzie wyglądać, jak i to, jakie będzie mieć parametry. Do wyboru mamy drewno, aluminium i plastik. Co wybrać?

 

Drewno – szlachetna elegancja

Chociaż przy wyborze tego materiału musimy wykazać się większą dbałością w pielęgnacji, drewniane okna balkonowe to doskonały wybór dla każdego, kto ceni sobie elegancję i styl. Ten materiał świetnie wpisuje się w różne rodzaje wystroju wnętrz, przede wszystkim pasuje do stylu rustykalnego, klasycznego i skandynawskiego. Drewno jest ponadczasowe, dobrze izoluje od hałasów, ociepla wnętrze i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. 

Nie sposób jednak nie wspomnieć o wadach tego materiału. Okna wykonane z drewna będą na pewno droższe niż najczęściej wybierane plastikowe. Będą także wymagały regularnej konserwacji. 

Aluminium – prostota o dużej wytrzymałości

W porównaniu do drewnianych i plastikowych okna aluminiowe są rzadziej wybierane. Niesłusznie, ponieważ te nowoczesne charakteryzują się lekkimi, a jednocześnie sztywnymi i wytrzymałymi ramami i profilami. Nie trzeba ich konserwować, są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie straszne im promieniowanie słoneczne czy długotrwała wilgoć. 

Okna aluminiowe świetnie wpisują się w nowoczesne budownictwo. Będą idealne, jeśli stawiamy na minimalizm i lubimy industrialne wnętrza. Warto dodać, że aluminium można poddać obróbce lub malowaniu proszkowym i w ten sposób nadać jej rozmaite kolory, dopasowując w ten sposób okna do swoich preferencji. 

Wady? Jak każdy materiał, aluminium nie jest idealnym metalem. Okna balkonowe z niego wykonane będą droższe niż plastikowe czy drewniane (oczywiście bierzemy pod uwagę takie okna aluminiowe, które cechuje naprawdę dobra izolacyjność cieplna – te o słabszych parametrach można dostać w niższych cenach). Warto też wiedzieć, że raz wgniecione czy zarysowane ramy aluminiowe nie dają się naprawić – trzeba je wymienić na nowe

Plastik – tani i łatwy w utrzymaniu

Okna z PCV to najchętniej wybierana opcja. Nic dziwnego, ponieważ są niedrogie, a przy tym łatwe w utrzymaniu: nie wymagają ani impregnacji, ani specjalnego pielęgnowania. Wystarczy przetrzeć je ściereczką. Mogą przy tym występować w rozmaitych odcieniach, a nawet imitować drewno. Podstawą są jednak okna balkonowe plastikowe w kolorze białym i to takie zazwyczaj wybierają klienci. Inne barwy zwykle zwiększają cenę samego okna.

Okna wykonane z tworzywa sztucznego są przy tym odporne na śnieg, wiatr czy mróz, a nawet na substancje chemiczne. Wykazują się dużą szczelnością i izolacyjnością (zależy to oczywiście od klasy okna), a przy tym nie wymagają zbyt częstej konserwacji. 

Drewniane, aluminiowe czy z PCV – które są najlepsze?

Okna balkonowe to zwykle spore przeszklenia, z których często będziemy korzystać. Warto więc wybrać takie, które będą nam w pełni odpowiadały. Przy wyborze najlepiej jest więc kierować się zasobnością portfela, naszymi wymaganiami oraz radami fachowców. Specjaliści z firmy Drutex chętnie podpowiedzą, jaki materiał będzie idealny do stworzenia okien balkonowych w naszym domu.