Zwiększenie docisku okna – jak to zrobić?

Regulacja okien na zimę polega na zwiększeniu docisku skrzydła do ramy. Sprawia to, że przeszklenie staje się bardziej szczelne, chociaż to nie jedyna zaleta. Dlaczego jeszcze warto docisnąć okno i jak zrobić to prawidłowo? 

 

Zimno w domu? Dociśnij okno!

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zmagasz się z problemem nieszczelnych okien, które przepuszczają chłodne powietrze w miesiącach jesienno-zimowych. Na szczęście jest na to rada: regulacja okien. Polega ona na takim ułożeniu skrzydła, by przeszklenie przepuszczało powietrze i umożliwiało jego cyrkulację oraz wentylację (na lato), a także takim, by to przepuszczanie ograniczyć (na zimę). 

W zimnych miesiącach należy więc docisnąć okno do ramy tak, by stało się bardziej szczelne. Umożliwi to ograniczanie strat energii cieplnej, a co za tym idzie – spowoduje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W przypadku najczęściej kupowanych okien PCV za koniecznością regulacji przemawia jeszcze jeden fakt. Otóż tworzywo, z którego wykonuje się przeszklenia plastikowe, kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. To, jak jest dopasowane latem, nie będzie zatem odpowiednie zimą. 

Warto przypomnieć, że regularnie przeprowadzana regulacja okien, czyli najlepiej dwa razy do roku, ograniczy problemy z nimi związane takie jak „opadanie” skrzydła okiennego. W najgorszym przypadku brak regulacji może sprawić, że przeszklenie nie będzie chciało się zamknąć. 

Wyregulowanie okna na zimę spowoduje także, że poprawi się akustyka w domu: mniej będziemy słyszeć hałasy z zewnątrz. To ogromna zaleta przede wszystkim dla mieszkańców dużych miast i tych z nas, których domy sąsiadują z dużymi ulicami. 

 

Zwiększenie docisku okna – kiedy to zrobić?

Uszczelnić okno najlepiej jest jesienią. Mocniej docisnąć skrzydło warto także, gdy okno przepuszcza chłód, stawia opór przy otwieraniu i zamykaniu oraz jeśli się nie domyka. 

Regulacja okien nie jest skomplikowanym zadaniem i można je przeprowadzić na własną rękę. Istnieje też jednak możliwość zlecenia pracy fachowcom. Zwykle kosztuje to wówczas 15-30 zł za regulację jednego skrzydła. 

 

Jak sprawić, by okno było mocniej dociśnięte?

Dociśnięcie skrzydła nie wymaga użycia siły fizycznej jako takiej, lecz manewrowania odpowiednimi narzędziami przy okuciach okiennych. Potrzebne nam będą np. klucz płaski 10 (jego średnica wynosi 10 mm), klucz imbusowy 4 (zakończenie gwiazdkowe o średnicy 4 mm) lub wkrętak torx 15 (zakończenie w postaci sześcioramiennej gwiazdy o średnicy 3,27 mm). Jeśli nie mamy ich w domu, możemy zakupić je w sklepie remontowo-budowlanym. 

Zwiększenie docisku okna polega na wyregulowaniu okuć, które znajdują się na skrzydle. Trzeba bowiem przesunąć rolki ryglujące w stronę uszczelek. Po takim zabiegu może się okazać, że klamka ciężej pracuje – to naturalny objaw. Na końcu trzeba jeszcze zamknąć i otworzyć okno sprawdzając, czy działa bez zarzutu. Jeśli skrzydło stawia opór, warto zmniejszyć siłę docisku odsuwając nieco rolki ryglujące. 

Dodajmy na koniec, że regulacja okien jest szczególnie ważna w przypadku przeszkleń starszych niż 5-10 lat. Natomiast w sytuacji, gdy kupujemy nowe okna, może się okazać, że nie będzie konieczna. Warto jednak zawczasu porozmawiać ze specjalistami w trakcie zakupu lub montażu i zapytać, jak prawidłowo wyregulować zakupione przeszklenie.