Okno narożne w kuchni – zalety i wady tego rozwiązania 

Kuchnia z narożnym oknem nie jest jeszcze masowo realizowanym pomysłem w budownictwie, ale coraz częściej klienci decydują się na taki typ przeszklenia. Dlaczego? Wiąże się z wieloma zaletami. Ma jednak też swoje wady. Poznajmy je! 

 

Kuchnia z narożnym oknem 

Okna narożne, zwane też rogowymi, montuje się zazwyczaj w kuchni, jadalni lub salonie. Przy ich wyborze panuje ogromna dowolność. Mogą się one otwierać w różny sposób – rozwieralny, uchylny, uchylno-rozwieralny, przesuwny bądź obrotowy ze słupkiem – mogą też być oknami nieotwieralnymi. Ta ostatnia opcja nie jest jednak polecana do kuchni, gdzie brak wietrzenia może być uciążliwy. 

Jeśli chcemy mieć w swoim domu okno narożne, powinniśmy zaplanować je już na etapie architektonicznym. Wszystko dlatego, że jego montaż wymaga zastosowania wzmocnień stropu i odpowiedniej konstrukcji nadproża. Okna narożne przygotowuje się na specjalne zamówienie, by idealnie pasowały – z tego względu klient ma pełną władzę nad tym, jak takie przeszklenie powinno wyglądać i jakie będzie mieć parametry. 

Jak już wspomnieliśmy, jednym z pomieszczeń, w których najczęściej możemy spotkać się z oknami narożnymi, jest kuchnia. Takie panoramiczne okno wygląda w niej stylowo i nowocześnie, umożliwiając podziwianie krajobrazu w trakcie gotowania. Najlepiej więc montować je wtedy, gdy nasz dom sąsiaduje z pięknym ogrodem lub innym terenem zielonym – okno narożne nie będzie miało sensu, jeśli będzie wychodzić na głośną, ruchliwą ulicę lub ścianę sąsiedniego budynku. 

Czy więc warto się na nie zdecydować? Przyjrzyjmy się plusom i minusom tego rozwiązania. 

 

Zalety okna narożnego w kuchni

Kuchnia z narożnym oknem to coraz popularniejszy wybór klientów planujących budowę domu. Nic dziwnego, ponieważ wiąże się on z kilkoma istotnymi na co dzień zaletami. Można wśród nich wymienić poniższe. 

  1. Kuchnia wygląda niebanalnie. Duże okno, w dodatku narożne, to widok niecodzienny, nadający pomieszczeniu nowoczesnego wyglądu.
  2. Okno narożne optycznie powiększa przestrzeń. Nawet nieduża kuchnia będzie wyglądać przestronniej. 
  3. Okno narożne wpuszcza dużo światła dziennego. Dzięki temu oszczędzamy na prądzie, a gotowanie jest przyjemniejsze, ponieważ mniej męczy oczy. 
  4. Okno narożne pozwala patrzeć na piękny krajobraz podczas wykonywania domowych obowiązków w kuchni. To umila czas, relaksuje i odpręża. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że okno narożne w kuchni może też być problematyczne. 

 

Wady okna narożnego w kuchni

Warto je poznać, zanim się na nie zdecydujemy. Oto najważniejsze z nich. 

  1. Okno narożne w kuchni jest droższe niż zwykłe. Wiąże się to z tym, że powinno być dobrej jakości i mieć odpowiednie parametry izolacyjne.
  2. Przez takie okno może uciekać sporo ciepła z domu. Z tego względu musi się ono cechować dobrymi parametrami, co podnosi jego cenę. 
  3. Trzeba zaplanować jego montaż bardzo wcześnie. W zasadzie już na etapie architektonicznym. 
  4. Może powodować nadmierne nasłonecznienie. Szczególnie, jeśli wychodzi na południową stronę. Warto więc takie okno „uzbroić” w rolety lub żaluzje.
  5. Okno narożne w kuchni zwykle łatwo się brudzi. Sąsiedztwo blatu, kuchenki czy zlewu powoduje, że często trzeba je czyścić. 

Czy wymienione wady przewyższają nad zaletami? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć samodzielnie. Naszym zdaniem okno narożne w kuchni to doskonały pomysł do współczesnych domów, w których stawia się na nieoczywiste rozwiązania. Jeśli nie odstrasza nas wyższa cena okna panoramicznego, zdecydowanie warto się na nie zdecydować.